AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla Lütfi Elvan'ın yerine atanan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tüm rakamların tepetaklak olduğu dönemde TRT'de katıldığı canlı yayında Türkiye'nin ekonomik gündemine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlamaya çalışmış ve verdiği yanıt ve tutum ile ülke gündemine oturmuştu.

İlk olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati halkın çarpıldığı yorumlarını şu sözleri ile gaf yaparak doğrulamış ve sosyal medyaya damga vurmuştu hatırlarsanız; "15 liradan, 16 liradan, 17 liradan dolar alanlar büyük finansörler değil. Büyük finansörler, bu işin bir şekilde döneceğini bilir. Ama çarpılan kim oldu? Küçük yatırımcılar.”

TRT ekranlarında yeni sistemdeki rakamlara ilişkin soruya ilginç bir yanıt veren Nebati, program sunucusunun son mevduat uygulamasının ardından sonuçlara dair rakamlarını sorması üzerine, “Rakam vermeyeyim şimdi. Gözlerime bakar mısınız? Ne görüyorsunuz gözlerimde?” diye sormuştu.

kapak_012747-1

Sunucu ise “Orada o sevinci görüyorum ama rakamları duymayı isterim. Ekonomi rakam işi” demesi üzerine ise Nebati şu ifadeleri kullanarak apayrı bir haber olmuştu;

“Ekonomi rakam işi, ekonomi temenni işi, ekonomi güven işi, ekonomi istikrar işi, beklenti işi Ekonomi gözlerdeki ışıltıdır”

Sonuç itibari ile gerçek bir cevap veremediği gibi üslubu ve tutumu ile sosyal medya da dahil tüm haber kanallarında dalga geçmesi ihtimali ile eleştiri yağmuruna tutulmuştu.

hazine-ve-bakanligi-na-atanan-nureddin-nebati-nin-doktora-tezini-akp-uzerine-yazdigi-ortaya-cikti

Sonrasında ise A Haber-A Para ortak yayınında ‘Döviz endeksli TL mevduat’ sistemi ve yeni Ekonomi modeliyle ilgili konuşurken kendisinden yeni KDV ve faiz konusunda bildirim beklenirken “Mayıs 2013'te Gezi Olayları'ndan önce 135 milyar dolara çıkmış Merkez Bankası rezervi vardı. Sayın Cumhurbaşkanımız bunun için bazı adımlar attı. 2019'daki iki tane büyük saldırı ve birçok büyük olay oldu. Artık o kadar hazırız ki...” diyerek “Türkiye, dış dünyada paranın bol olduğu dönemde uzunca bir süre 1 TL 1 dolar olsun diye tartışılıyordu.” Şeklinde bağlayıp "KDV'de devrim geliyor. Piyasa yaptığımızı görünce şok olacak" şeklinde bir cümle kurup hiçbir açıklama vermemişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bu programda Ekonomi modeliyle ilgili konuşurken gözlerden kaçan bir gaf yaptı. Bu gaf ise henüz haberlere yansımış durumda.

nureddin-nebati-1

Nebati programın bir bölümünde ağzından planlanan faiz oranını kaçırdı. Yüzde 14 olan politika faizine ilişkin Bakan Nebati yüzde 12 hedefi olduğunu söylese de sonrasında panik halinde toparlamaya çalıştı.

Döviz kurlarındaki açıklanamayan oynaklığı ise "Nasıl oluyor da o seviyeye geldi? Çünkü harp uygulandı" sözleri ile açıklayan Nebati "20 Aralık bundan sonra Türkiye'nin en önemli günlerinden birisi olarak anılacaktır" dedi.