Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün gerçekleştirilen bilim kurulu toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün gerçekleştirilen bilim kurulu toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu.

2. ve 3. doz aşı arasındaki sürenin uzunluğu antikor düzeyin azaltıyor

Koronavirüs ile mücadele kapsamında aşılama sürecine dikkat çeken Bakan Koca, 2. ve 3. doz aşı arasındaki sürenin uzun tutulmasının hastalığa karşı antikor düzeyini düşürdüğünü ve aşını koruyuculuğunu azaltığını ifade etti. Bakan Koca, güncel aşı yaptıran kişi sayısınıda paylaştı.

Hayatını kaybeden gebelerin yüzde 99'u aşısız

Koca, gebelerin durumuna dikkat çekerek, 2019 yılı ile kıyaslandığında hayatını kaybeden gebe sayısının yüzde 52 arttığını söyledi ve geçen yıla oranla ise yüzde 50 oranında artış olduğunu aktardı. Bakan Koca, hayatını kaybeden hamilelerin yüzde 99'unun aşısız olduğunu söyledi.

Aşı vaka sayılarını kontrol altına almamız sağlayacak

Aşılamanın önemine dikkat çeken Koca, aşı sayesinde vaka sayılarının kontrol edilemez şekilde artışının engellendiğine söyledi. Bugün de aynı şekilde vaka sayılarının düşmesinin aşıya bağlı olduğunu belirtti.

Gözden kaçırmayın

Kraliçe Elizabeth Öldü Haberlerinin Ardından Şoke Eden Fotoğraf Paylaştılar! Kraliçe Elizabeth Öldü Haberlerinin Ardından Şoke Eden Fotoğraf Paylaştılar!

Yerli aşımız Turkovac ile ilgili olarak konuşan Bakan Koca, seri üretim için daha çok gönüllüye ihtiyaç olduğunu aktardı ve hatırlatma dozu zamanı gelen kişilerin ise kendi yerli aşımız için gönüllü olmaya davet etti.