Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 2022 yılı asgari ücret konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Aralık ayının yaklaşmasıyla birlikte milyonlarca kişinin gözü kulağı 2022 yılı asgari ücret görüşmelerinde. Sürecin başlamasına kısa bir süre kala hükümet ve sendikalar kanalından önemli açıklamalar gelmeye devam ediyor. 

Asgari ücret toplantıları başlıyor

Son olarak hükümet tarafından gelen açıklamalara göre bu sene belirlenecek olan asgari ücretin çalışanları tatmin etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Konuyla ilgili olarak konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, görüşmelerin 1 Aralık 2021 tarihinde başlayacağını,ve toplantıların yüz yüze yapılacağını duyurdu.

Komisyon 15 kişiden oluşuyor

Öte yandan asgari ücret belirleme toplantılarında işçileri Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek. Yapılan toplantılar sonucunda İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden 5'er üyenin olduğu komisyon, aralık ayı sonuna kadar yapacağı dört toplantıyla yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleyecek.

Gözden kaçırmayın

Emekliye Müjdeli Haber: Emekliye Garanti Bankası 30000 TL Ödeme Veriyor Emekliye Müjdeli Haber: Emekliye Garanti Bankası 30000 TL Ödeme Veriyor

Asgari ücret mevcutta brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.