KOBİ’lere müjde bakandan geldi. KOBİ teşvikleri tüm hızı ile sürdürülmeye devam ediyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOBİ’lerin ihtiyaçları doğrultusunda teşvikler vermeye devam ediyor. Küçük ve orta boy işletmelere uzun süredir destek ve teşvik programları ile işletme hayatında kalıcı olmalarını hedefleyen bakanlık, gerek KOSGEB üzerinde gerek kendi bünyesinden gerekse diğer aracı programlar ile küçük ve orta boy işletmelerin çeşitli masraflarına ve geliştirme aktivitelerine hem yol gösterici olarak hemde maddi destek olmaya devam ediyor.

Vergi Teşviği Geliyor

Yeni girişimci ve KOBİ'lere fuar masraflarından, yurt dışından ithal edilen makineleri yerli ve milli imkanlarla üretmek isteyenlere rehberlik ve madi desteklere kadar çok çeşitli alanlarda destek sağlayan bakanlık bu destek ve teşvikler kapsamına bir yenisini daha ekledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dijitale geçiş ve dönüşüm alanında yeni bir vergi teşvik programı üzerinde çalıştıklarını belirterek, “KOBİ’lerin dijital dönüşüm harcamalarını vergi teşviki kapsamına alacağız” dedi. Bakan Varank, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile VİSA’nın ortaklaşa kurduğu ‘Akıllı KOBİ Platformu’ tanıtım toplantısında konuştu.

Yol Haritası Belirlenecek

Gözden kaçırmayın

PTT kimlik ile sizlere gişelerden 6500 TL ödeme yapıyor! TC vatandaşı olmanız yeterli olacak! PTT kimlik ile sizlere gişelerden 6500 TL ödeme yapıyor! TC vatandaşı olmanız yeterli olacak!

Geçtikçe daha da dijitalleşen dünyada KOBİ’lerin de bu değişime hızı ve verimli bir şekilde ayak uydurması gerektiğini belirten bakan bu doğrultuda doğru ve güvenli stratejiler geliştirme hedefinde olduklarını belirtti. Dijital dönüşüm alanında yeni bir vergi teşvik programı üzerinde çalıştıklarını vurgulayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı; vergi teşvik programından yararlanmak isteyen işletmelerin ilk olarak olgunluk süreci değerlendirmelerinin yapılacağını ve sonrasında da vergi teşvik programına kabul edilerek, işletmelere en verimli ve uygun yol haritasının çizileceğini vurguladı.

Yapılan Teşvikler 4 Milyar TL

Teşvik programı kapsamın 5 bini aşkın projeye 4 milyar TL destek sağlandığı belirtildi. Avrupa birliği rekabetçi sektörler programı kapsamında işletmelere tekstilden otomotive, alüminyumdan beyaz eşyaya kadar çeşitli alanlarda dijitale geçiş ve dijitale dönüşüm kapsamında 450 milyon liralık katkıda bulunuldu. Diğer yandan KOSGEB'in de yeni girişimcilere ve küçük ve orta boy işletmelere çeşitli alanlarda destekleri devam ediyor.