Eğitim

Bahçeşehir Kolejinde YKS ile İlk Deneme Sınavı Yapıldı

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç kısa süre önce yeni üniversiteye giriş modelini açıklamıştı. ‘’Yükseköğretim Kurumları Sınavı’’ adı altında gerçekleşecek sınavla ilgili ilk deneme sınavı yapıldı.

Sınav modelinin ilk öneğini uygulayan okul ise Bahçeşehir Koleji oldu. Bahçeşehir Koleji’nin bütün öğrencileri bugün sabah saatlerinde 80 soruluk Temel Yeterlilik Sınavı’na girdi. Adaylar bu sınavda 100 dakika boyunca ter döktü. Temel Yeterlilik Sınavı tamamlandıktan sonra öğrenciler ikinci oturumda da ter döktü. Alanlarına göre 80 sorudan sorumlu olan öğrencilere 120 dakika süre verildi.

ÖĞRENCİLER UYGULAMADAN MEMNUN

Üniversite hayaliyle yanıp tutuşan onlarca öğrenci, okulun yapmış olduğu bu uygulamadan memnuniyetini dile getirdi. Öğrenciler yeni sınav modeliyle çok hızlı bir şekilde tanıştığını ifade ederken, sınavla ilgili detayları öğrendiklerini de söylediler. Aynı zamanda ilerleyen zamanlarda yapılacak olan deneme sınavları sayesinde öğrencilerin yeni modele daha hızlı uyum sağlaması beklenmektedir.

43 KAMPÜSTE SINAV GERÇEKLEŞTİ

Bahçeşehir Koleji Ortaokul ve Lise Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan, sınav uygulaması hakkında konuştu. Aslan, yeni sınav modelinin bugün 43 kampüste aynı anda uygulamaya başlandığını belirtti. Bugün ilk YKS’nin yapıldığını söyleyen Aslan, Temel Yeterlilik Sınavı’nda 40’ar soruluk Türkçe ve Matematik sorularının çözüldüğünü aktardı.

Aslan, yeni sistemin sadece şekil olarak değiştiğini ancak içerik olarak bir farklılık olmadığını bildirdi. Aslan, bu anlamda öğrencilerin daha hızlı uyum sağlayabilmesi için gerekli çalışmaların erkenden başlatıldığının da altını çizdi.

Öğleden sonra gerçekleşen oturumda ise alanı dışında tercih yapacak adaylar için istedikleri alanda testler verildiği de belirtiliyor.

PRATİK YAPARAK BAŞARIYA ULAŞACAKLARDIR

Aslan, yeni sınav modeline ilişkin uygulamaların artırılmasıyla birlikte öğrencilerin de başarıya adım adım yaklaşacağını aktardı. Bu anlamda YKS denemelerinin son hızıyla devam edeceğinin altı çizilirken, yetkili mercilerin bu konuda hassas olduğu belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı