Azerbaycan Ve Ermenistan 11,5 Saat Ateşkesi Görüştü! Toplantıdan Çıkan Kararlar Açıklandı!

Ermenistan ile Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ'daki çatışmaların durması için dün taraflar Moskova'da bir araya geldiler. Rusya'nın liderliğinde gerçekleşen zirveden ise ateşkes kararı çıktı. Ateşkes kararı Ermenistan'da sevinçle karşılanırken Azerbaycan halkı büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor.

Azerbaycan Ve Ermenistan 11,5 Saat Ateşkesi Görüştü! Toplantıdan Çıkan Kararlar Açıklandı!
10 Ekim 2020 - 09:24

Ermenistan ile Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ'da yaşanan çatışmalar ile alakalı olarak önemli bir son dakika haberi geldi. Rusya'nın arabulucu olması sonucunda taraflar Moskova'da bir araya gelerek ateşkes üzerine görüşme gerçekleştirdiler. Dışişleri Bakanlığı seviyesinde gerçekleşen görüşmeden ateşkes anlaşması çıktı.

TOPLANTIDAN ATEŞKES KARARI ÇIKTI

Rusya'nın yapmış olduğu çağrı sonucunda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un liderliğinde Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ateşkes şartlarını görüşmek için bir araya geldiler. 11,5 saat süren toplantının ardından alınan kararları Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov açıkladı.CEZANE VE ESİR DEĞİŞİMİ KONUSUNDA ANLAŞMA SAĞLANDI

Sergey Lavrov tarafından yapılan açıklamaya göre Karabağ'da cenazelerin ve esirlerin değişimi konusunda Azerbaycan ile Ermenistan'ın anlaşmaya vardığı ilan edildi. Ayrıca bölgede ateşkesin sağlanması konusunda da karar alındığı duyuruldu.

ATEŞKES DETAYLARI MÜZAKERE EDİLECEK

Rusya tarafından yapılan bilgilendirmede Azerbaycan ile Ermenistan arasında 10 Ekim 2020 tarihinde 00:00 itibariyle ateşkes ilan edildiği duyuruldu. Ateşkesin detaylarının ise daha sonra görüşüleceği, AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının arabuluculuğunda müzakerelere başlanılacağı ilan edildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum