Avrupa Birliğinin Toplantısına Türkiye Açıklaması Damga Vurdu!

Avrupa Birliği'nden Türkiye hakkında bir açıklama yapıldı. Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu üyelerinin bilgilendirme toplantısına Türkiye sözleri damga vurdu.

Avrupa Birliğinin Toplantısına Türkiye Açıklaması Damga Vurdu!
20 Nisan 2020 - 23:24

 

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Birliği Dışişleri Komisyonu üyeleri ile yaptığı toplantıda ölümcül salgın koronavirüs ile alakalı olarak bilgilendirmede bulundu.

Türkiye ile olan ilişkiler hakkında da bir değerlendirme yapan Borrell, “Türkiye bizimle yaptığı anlaşma gereği çok çalıştı. Kendilerine verilen tüm görevleri yerine getirdiler. Biz de artık Türkiye'nin beklentilerini boş çıkarmamalıyız.” dedi.

Türkiye hakkındaki değerlendirmelerine devam eden Josep Borrell, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mart ayından bir görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmenin ardından AB Komisyonu ve AB Konseyi beni Türkiye ile alakalı olarak sığınmacı anlaşmasının tekrar gözden geçirilmesi hususunda beni yetkilendirdi. Bazı konularda mutabık kaldık. Ancak karşılıklı görüşmelerimiz devam ediyor. Yarın Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir telefon görüşmesi yapacağız. Yakın bir zamanda bu konuda yol alacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapılan müzakerelerdeki gümdem konularını ifade eden Borrell, “Türkiye ile bir süre önce yaptığımız anlaşmanın içeriği sadece sığınmacıların Türkiye sınırı içerisinde tutulması ile alakalı değil. Çok daha kapsamlı detaylardan bahsediyorum. Türkiye'nin vize serbestisi talebi var. Gümrük Birliği anlaşmasının modernizasyonunu istiyorlar. Bunun gibi çok sayıda konu hakkında müzakere ediyoruz. Türkiye hepsi için bir beklenti içerisine girdi. Bu açıdan hakları var. Üzerilerine düşen her görevi hakkıyla yerine getirdiler.” ifadelerini kullandı.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum