Gündem

Askere gitmek isteyen çalışanları telaş sardı! Askere gitmek isteyen çalışanın hakları nelerdir?

Yeni askerlik yasası ile birlikte askere gitmek isteyenleri de askerlik telaşı sardı. Çalışanlar, Askere gitmek isteyen çalışanın hakları nelerdir? Askere giden çalışan tazminat hakkını alabilir mi? Askere giden çalışanın hakları neler? sorularının cevaplarını aramaya başladı.

ASKERE GİDEN ÇALIŞANLARIN HAKLARI NELER?

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni askerlik yasasıyla birlikte askerler kışlalardan ayrılırken bir iş yerinde çalışanlar ise askerlik görevini yerine getirmek için ne yapmaları gerektiğini merak etmeye başladı. Normal şartlarda askerlik hizmeti için işten ayrılanlar işyerinden kıdem tazminatını alabiliyor. Fakat 2018 yılında çıkarılan bedelli askerlikte eğitimin 21 gün olmasından dolayı yasaya bedelli askerlik yapanların temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları işyeri, kurum ve kuruluşlar tarafından ‘aylıksız veya ücretsiz izinli’ sayılacaklarına dair hüküm eklenmişti. Bundan dolayıda işyerinden izin alabilen, kıdemini almadan askerlik görevini yerine getirmişti. 

ASKERE GİDEN ÇALIŞANLAR İZİNLİ Mİ SAYILACAK?

Türkiye’de son 30 yılda 6 bedelli askerlik yasası çıkarıldı. Son olarak yayınlanan yeni kanunla bedelli askerlik kalıcı duruma geldi. Bundan dolayıda bedelli askerlik yapanların işyeri, kurum ve kuruluşları tarafından ücretsiz ya da aylıksız izinli sayılacağına dair bir hüküm yer almadı. Bedelli askerlik yapmak isteyenler iş konusunda iki farklı yol izleyebilecekler. Asker adayı işverenin insiyatifine bağlı olarak ya iş sözleşmesini feshedecek ya da ücretsiz izin alarak askere gidecek ve dönüşte işe kaldığı yerden işine devam edecek. İşverenlere askerden dönen ve eski işinde çalışmak isteyen işçileri işe alma zorunluluğu 4857 sayılı İş Kanunu’nda yer alsa da, herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak 2 ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorunda. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye 3 aylık ücret tutarında tazminat öder.
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı