Kurban Bayramının yaklaşması ile birlikte vatandaşlar hazırlık sürecine girmeye başladılar. Vatandaşların tatil hazırlıklarını yapmaları üzerine hükümet cephesinden de bayramın 9 gün olduğuna dair bir açıklama yapıldı. Ancak bayram tatilinin tamamı kamu çalışanları için geçerli olacak. Özel sektör çalışanları bayram tatilinde de çalışmaya devam edecekler. 

Resmi tatil ve bayram tatillerinde çalışmak isteyen vatandaş içinde müjdeli haber verildi. Bu süreçte yapılan bir hesaplama sonrasında bayramın tamamında çalışacak asgari ücretli olarak çalışan bir kişi toplam 518 lira ödeme alacak. Çalışan işçilere hakları dahilinde tatil parası ödenecek. Mesai yapmaları halinde de fazla çalışma ödemesi alacakları belirlendi. 

BAYRAMDA ÇALIŞANA EK ÜCRET ÖDENECEK 

Bayram öncesinde milli bayram olarak görülen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü içinde çalışanların ek ücret alma durumlarının olabileceği belirlendi. Resmi bir tatil olmasına rağmen bazı sektörlerde asgari ücretle çalışan işçiler çalışma hayatlarına devam edecek. Bugünlerde çalışacak olan işçiler için ek ödeme imkanı sunulacak. Günlük çalışma süreci içerisinde 5.5 günlük süre için ek ücret alma imkanı sunulacağı belirlendi. 

BAYRAM TATİLİNDE ÇALIŞANLARA 518 LİRA EK ÖDEME İMKANI

4-6

Çalışma hayatında resmi tatil ve bayramlar genellikle tatil olarak ifade ediliyor. Çalışma olmasa dahi tam ücret ödemesi yapılıyor. Ancak böyle günlerde çalışanlar için ayrıca günlük ödeme yapılması gerekiyor. 

Bayram süreci çalışanlara nakit olarak ödeniyor. Bu çalışmaların yapıldığı gün izin kullandırma uygulamaları da aykırı bir süreç olarak ifade ediliyor. Haftalık çalışma sürecinde mesai yapmaları gerekiyorsa 45 saatlik zaman dilimini geçmesi halinde bunun haricinde fazladan çalışma ücreti alınabilecek. Bayram tatilinde özel sektörde çalışan bir asgari ücretli çalışan 518 lira ek ödeme alacak.