Asgari Ücretli Çalışanlara Vergi Dilimi Artışı! Maaşlardan Ne Kadar Kesinti Yapılacak?

Türkiye'de asgari ücretle çalışanlar Eylül ayı ile beraber yüzde 20 gelir vergisi dilimine girdiler. Asgari ücretle çalışanların bir kısmı bu aydan itibaren bu vergi dilimi artışından etkilenecekler. Hangi asgari ücretli çalışanlar ne kadar kesinti ile karşılaşacaklar?

Asgari Ücretli Çalışanlara Vergi Dilimi Artışı! Maaşlardan Ne Kadar Kesinti Yapılacak?
26 Eylül 2020 - 10:41

Türkiye'de asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaş var. Bu vatandaşlar Eylül ayı itibariyle yüzde 20 gelir vergisi dilimine girdiler. Vatandaşlar gelir vergisi dilimine geçiş yapan asgari ücretli çalışanlardan bir kesinti yapılıp yapılmayacağını merak ediyorlar.

ASGARİ ÜCRETLERDE KESİNTİ!

Evli ve çocuk sahibi asgari ücretli çalışanlar bu aydan itibaren gelir vergisi dilimi artışından etkilenecekler. Bu nedenle Eylül ayı ücretlerinde 25 TL azalma meydana gelecek. Ekim ayından itibaren ise bu çalışanların maaşlarında aylık 125 TL'ye varan düşüşler gerçekleşecek.

BEKAR ASGARİ ÜCRETLİLERİN GELİRİ DEĞİŞMEYECEK

Bekar asgari ücretlilerin vergi dilimi hesaplaması farklı bir şekilde yapılacak. Bu vatandaşlar herhangi bir kesinti ile karşılaşamyacaklar. Bu çalışanların ellerine geçen net ücret 2.324 TL'nin aşağısına inmeyecek.

Eşi çalışmayan ve çocuk sahibi olan çalışanlarda asgari geçim indirimi dahil ellerine geçecek net ücretlerde vergi dilimi ile alakalı kesinti yapılacak. Bu kesinti Eylül ayında 25.70 TL ve diğer aylarda 125.08 TL olacak. Bu çalışanların yıllık kaybı ise 400 TL'yi bulacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ KAPSAMINDA OLANLAR ETKİLENMEYECEK!

Kısa Çalışma Ödeneği alan asgari ücretli çalışanlar ise vergi dilimi hesabından etkilenmeyecekler. Çünkü bu çalışanların kazançları vergi dilimi değiştirecek miktarın altında kaldığı için herhangi bir kesinti yapılamayacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum