Ekonomi

Asgari ücretle çalışanlar için duyuru verildi! SGK destekli PTT ödemeleri gerçekleşiyor!

Sondakika haberi, asgari ücret ile maaş alan vatandaşlar için verildi. Sgk destekli olarak verilecek olan yeni ödemelerde bu ödemelerin, yarından itibaren başlayacağı ve ödemeleri alabilmeniz için de PTT üzerinden kimliğiniz ile birlikte işlem yaparak, hemen gişeden ödeme alabileceğinizin haberi duyuruldu. Asgari ücret ile çalışan kadın, kişiler SGK tarafından doğum parası yardımı alabilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan destek ödemelerinden bir tanesi de sigortalı olarak çalışan, doğum yardımı almak isteyen kadınlar için olmaktadır. kadınların çalışma hayatına geri dönmesi ve iş hayatına tekrardan devam edilebilmesi için doğum yaptıktan sonra verilen destekler önemli olmaktadır. doğum yapan kadınlar için verilecek olan 12454 TL ödeme başvuru yapıldıktan sonra PTT gişeleri üzerinden alınabilmektedir.

Yardım için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin bazı şartlara uygun olması gerekmektedir. yardım başvurusunda bulunacak olan kişilerin nakit ihtiyacı olması durumunda SGK destekli olarak PTT gişeleri üzerinden alacakları bu nakit kampanyaları için bazı şartlar isteniyor. Kadınların parayı alabilmesi için doğumdan önceki 12 ay içinde en az 90 gün sigorta primlerinin yatmış olması gerekmektedir. doğum için istirahatli olduğu günlerde de sigortalı olarak işyerinden çıkışı yapılmamış olması isteniyor. Doğum yapan kişilerin ayrıca, canlı bir ölüm olması gerekmektedir.

SGK tarafından da bir duyuru yapılarak doğum tam ve sağ bir şekilde gerçekleştikten sonra bu ödemelerin yapılacağı belirtilerek kadınların çalışma hayatında daha çok yer alabilmesi için bu ödemelerin yapıldığı vurgulandı. Kadınlara yapılan bu ödemeler ise 12 bin 454 TL’ye kadar çıkıyor.