Türkiye'de milyonlarca çalışanı ilgilendire 'Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bugün saat 10.00'da başlayan toplantısı az önce sona erdi. Türkiye İşveren Sendikaları (TİSK) ev sahipliğini yaptığı toplantıda ise hükümet temsilcileriyle işçi temsilcilerinin ortaya koydukları zam oranlarıyla ilgili bir anlaşma sağlanamadı.

Toplantının hemen ardından bir açıklama yapan Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Nurcan Önder, bir çok parametrelerin esas alınarak belirli hesaplar yaptıklarını ve bu rakamların da 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında değiştiğini gördüklerini söyledi. TİSK'in asgari geçim tutarını 3100, Türk-İş 3579 lira olarak öngördüğünü belirten Önder, asgari ücret zamlarıyla ilgili kararın yapılacak olan son toplantıda karar verileceğini duyurdu.

Asgari ücret zammı

SONUÇ ALMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL!

Türk-İş sendikasının genel eğitim sekreteri Nazmi Irgat ise toplantı sonrası yaptığı basın açıklamasında asgari ücret talepleri ile ilgili bir sonuç alınmasının mümkün görünmediğini ve gelinen noktada olumlu bir sonuç sağlayamadıklarını söyledi.

Asgari ücret zam görüşmelerinde TİSK'in 3100 TL, TÜRK-İŞ'in de an az 3900 TL önerdiği öğrenildi.