Ekonomi

Asgari Ücret 7500 TL Olacak! Emekli, Memur ve Asgari Ücretliler İçin 2023 Zam Oranları Belli Oldu

Emekli, memur ve asgari ücretliler için zam oranları 2023 tarihi için belli olmaya başladı. 2023 zam oranlarına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Enflasyon rakamlarının 2. Dönem için yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamasıyla 2023 yılına dair veriler netlik kazanmaya başladı. Bilindiği gibi yılbaşında yapılacak zamlar 2022 yılının ikinci dönem enflasyon verileri kullanılarak belirlenmektedir.

Emekli, memur ve asgari ücretliler için 2023 zam oranları, enflasyon rakamlarının %15,91 olacağı yönünde. Zam oranının %15,91olması durumunda asgari ücretli olarak çalışanlar, 7.500 TL ve üzerinde maaş alabilirler. SGK emeklileri (2000 tarihi öncesi için) 5.432 TL, Emekli esnaflar 4.865 TL maaş alabileceklerdir.

2023 Zamları Belli Oldu mu?

Ocak 2023 tarihinde yapılacak olan emekli, memur ve asgari ücretli çalışan zam oranları yavaş yavaş netlik kazanmaya başladı. 2022 son dönem verileri baz alınarak yapılan hesaplamalarda, Ocak 2023 maaş zam oranları %15,91 olarak belirlenebileceği bildirildi.

Yılın sonuna yaklaşılması ve enflasyon verilerinin belirlenmesiyle beraber en çok merak edilen konuların başında ocak ayında yapılacak olan zamlar gelmektedir. 2022 yılının 2. döneminde belirlenen TÜFE oranları ile asgari ücret belirlenecektir. Memurlara ve memur emeklilerine verilen %8 oranındaki zam, enflasyon maaş farkı olarak ödenecektir.

Ocak zammı ne kadar? Diye merak edenlere %15,91 oranında olabileceğini ifade edebiliriz.

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu verileri ile birlikte memurların toplu sözleşmeleri de dikkate alınarak belirlenen, asgari ücretin enflasyon oranları da hesaba katılarak şuandaki veriler doğrultusunda, emekli ve memur maaşlarına yüksek oranda artış geleceği tahmininde bulunabiliriz.

Asgari ücret ne kadar olacak? Sorusu da memur ve emekli maaş hesaplamasını etkileyen sorulardan birisidir. Son 6 aylık verilere göre yapılan hesaplamalar neticesinde, asgari ücret tutarının 7.500 TL veya üzerinde olacağı öngörülmektedir.

Asgari ücret ve memur emekli maaşlarının kesin zam oranları için, aralık ayına ait enflasyon sonuçlarının açıklanması gerekmektedir. Aralık ayı enflasyon oranlarına göre yapılan hesaplamalar neticesinde, zam oranları netlik kazanacaktır.