Aselsan yaklaşık 9 bin personeline yeni yıl hediyesi olarak kol saati dağıttı. Dağıtılan saatlerin ise, AKP gençlik kolları yöneticisinin şirketinden alındığı ortaya çıktı. Daha ilginç olan ise bu gencin babasının Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olması.

Türkiye'nin savunma sanayi alanındaki en önemli teknoloji şirketlerinin başında gelen ASELSAN, yaklaşık 9 bin personeline yıl başında saat hediye etti. Ancak bu hediyelerin alındığı adres şaşkınlık yarattı.

Kürsüden 700 bin TL'lik saat ile ilgili konuştu - Son Dakika Haberleri

Aselsan saatleri Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamdi Kılıç'ın oğlundan almış.  Oğul Cemal Oğuz Kılıç aynı zaman da AKP Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyesi.

Siyaset-ticaret ilişkilerinin teknoloji şirketi ASELSAN'a kadar sıçradığı eleştirilerine yol açan durum gündemde geniş yer tutacağa benziyor.  

ASELSAN'ın milyonlarca liraya mal olduğu düşünülen hediye saatler için ihale açtığına ilişkin kayıt ise Elektronik Kamu Alımları Platformunda bulunmuyor.

Saatlerin alındığı Ay Saat A.Ş'nin yüzde 100 pay sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı olan AKP Gençlik Kolları MKYK Üyesi Cemal Oğuz Kılıç, 1995 Ankara doğumlu. Kılıç, üniversite eğitimini sürdürürken 2018 yılında Ay Saat şirketini kurdu. Şirket saat dışında kuyumculuk, matbaacılık, inşaat, enerji, deri ve ahşap mobilya alanlarında faaliyet gösteriyor.

İşte Erdoğan'ın 36 danışmanı - Artı Gerçek

Kamuda bir çok kuruma da duvar saati ve benzeri işler yaptığı öğrenilen Ay Saat, kurumlara özel saat tasarımları yapıp satıyor. Şirketin internet sitesinde, saatlerin fiyatının değil hediye değerinin önemine işaret edilerek dikkat çekici bir pazarlama yöntemi izleniyor.

Saat alımına ilişkin gayri resmi bilgi veren ASELSAN kaynakları, tüm alımlarda şeffaf ihale süreçlerinin işletildiğini, en az 3 firmadan teklif gelmeden ihale yapılmadığını söylediler ancak ihale kaydını sunamadılar. İddiaları sözlü kaldı.