Vergilerimizle değil de, yap-İşlet sistemi ile hayatımıza alınan Osmangazi Köprüsü'nde işletmeci şirket, geçiş ücretlerini yeni zamlı tarifeden alabilmek için gece yarısından bir süre önce gişeleri kapatarak geçmek isteyen vatandaşları bekletti.

Elektrik, doğalgaz, akaryakıt derken iğneden ipliğe yapılan zamlarla yeni yıla gözlerimizi açmıştık. Gece açıklanan zam bombasının nedeni ise aslında enflasyon rakamlarının Aralık ve 2021’de hesaplanmayıp yeni yıla ötelenmesiydi.

Yeni yıldaki bir zam da Osmangazi Köprüsü'nden geçiş ücretleri olmuştu. Biz zamların yeni yılın ilk dakikalarında yapılmasına, gece gece açıklanmasına halen şaşırırken asıl bomba Osman Gazi Köprüsü işletmecisinden geldi.

osman

Geçen yıl otomobil için alınan ücret 147.5 TL'den 184.5 TL'ye yükselince iddiaya göre, yılbaşı gecesi Osmangazi Köprüsü'nde yeni yıla 5 dakika kala gişeler kapatıldı.

Osman Gazi köprüsünde Makyol ve Özaltın İnşaat ile Nurol Holding'in yüzde 27'şer ortaklığı bulunuyor. İtalyan Astaldi ise ortak girişimde yüzde 19'luk paya sahip.

Geçişlerde ücretleri zamlı almak için işletmeci gişeleri kapatılırken uzun kuyruklar oluştu. İddia ile iilgili gelen video ve görsellerde ise halkın öfkesi ve mağduriyeti açıkça okunuyordu.

1dda7845cfb127d