Ekonomi

Aralık ayı evde bakım parası yatan iller hangileri? Evde bakım maaşı sorgulama sayfası

Evinde yaşlılara, engellilere ya da hastalara bakanlara devlet tarafından ödenene 1.315 TL’lik evde bakım maaşı yatmaya başladı.  

9 Aralık 2019 tarihli evde bakım maaşları Afyon ve Karabük’te hesaplara yattı.  

Evde Bakım Maaşı Sorgulama 

Evde bakım maaşı yattı mı sorusuyla ilgili olarak sorgulama yapacağınız iki farklı seçenek bulunuyor. Öncelikle e-Devlet sistemi giriş yaparak ‘Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri’ sayfasına ulaşabilir ve evde bakım maaşı sorgulama yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaparken T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi kullanmanız yeterlidir. 

Engelli evde bakım ödeme sorgulama sayfası için tıklayın

Bir diğer alternatif ise maaşını Ziraat Katılım Bankası ile alanlar tarafından kullanılabilir. Cep telefonundan ‘BAKIYE’ yazarak 4747’ye SMS gönderenler evde bakım maaşı sorgulama yapabiliyor. Ancak bu mesaj 1 SMS ücreti olarak faturanıza yansıtılır ya da mevcut TL bakiyenizden düşürülür. 

Evde Bakım Parasını Kimler Alabilir?

Evde bakım parası alma şartların sağlanması gerekiyor. Öncelikle tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kuruluna çıkarak engel oranının en az %50 oranında olduğuna dair rapora sahip olunmalıdır. Ayrıca engellinin yaşadığı hanedeki tüm vatandaşların kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte ikisini geçmemelidir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı