Türkiye'de PCR testi için yeni uygulama başladı. İlk kez Samsun İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından araçta PCR testi yapılamaya başlandı.

Koronavirüs ile mücadele her alanda devam ederken, Türkiye'de PCR testinde yeni bir uygulama başladı. 

Gözden kaçırmayın

Survivor All Star'daki Kadına Şiddet İddiası İçin Emniyet ve RTUK Devreye Giriyor: Hani Kadın Beyanı Esastı? Survivor All Star'daki Kadına Şiddet İddiası İçin Emniyet ve RTUK Devreye Giriyor: Hani Kadın Beyanı Esastı?

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından ilk kez araçta PCR testi yapılmaya başlandı. Kentte başlayan yeni uygulama ile birlikte ekipler tarafından oluşturulan PCR numune alım noktasına gelen temaslı kişiler araçtan inmeden numunelerini verebilecekler. Uygulama belirli noktalarda  haftanın 7 günü 10.00-22.00 saatleri arasında yapılacak.

Öte yandan konuyla ilgili olarak açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç uygulamanın Türkiye'de ilk kez Samsun'da yapılmaya başlandığını söyledi.

Araçta PCR testi

Vatandaşların sağlık kuruluşunda sıraya girmeden araçlarında hızlı bir şekilde PCR testi olacaklarını belirten Oruç, şunları kaydetti:

""Okullarımızda pozitif vaka olduğunda, çocuklarımız temaslı olarak kaydediliyor. Temaslı olan ve semptomu olamayan çocuklarımızdan 5. gününde PCR testi alarak negatif ise maske, mesafe hijyen kurallarına uyarak okullarına devam etmesini sağlıyoruz. Burada Türkiye'de ilk olan PCR numunesi alma yeri oluşturduk.. Burada, vatandaşlarımız hiçbir sağlık kuruluşunda sıraya girmeden araçlarıyla açık alanda hızlı bir şekilde test verecekler. Burada, bir sağlık tesisinde olabilecek bir bulaşın önüne geçmiş olacağız. Trafik sıkıntısı çekmeden kendi araçlarının içinde çok kolay, çok pratik şekilde testlerini alacağız.."