Dövizdeki düşüş sonrası sıfır otomobil fiyatlarındaki düşüş ikinci el satışlarını da vurmuş durumda.  Yüksek fiyatlara satmak için otomobil toplayan stokçuların ortalama zararı ise her bir araç için 100 bin lirayı buldu.

Bazı modellerde ikinci el araç fiyatlarının sıfır araçlardan yüzde 200’e varan oranlarda yukarıda kaldığını belirten uzmanlar otomobil piyasası ile ilgili önemli bilgi ve tahminler paylaştılar.

arac-satis-sozlesmesi-gorsel

Uzmanlara göre ülkemizde otomotiv pazarında 2021 yılının son ayında sadece bir hafta içerisinde 3 defa fiyat artışı sağlanan sıfır araçlarda, dövizde yaşanan düşüş sonrası ortalama olarak yüzde 12 civarında bir indirim fiyatlara yansımış durumda ancak ikinci el araç piyasasında ise henüz bir indirim sağlanmadı.

Şu an için sıfır araçların bile üzerinde kalan ikinci el otomobil fiyatlarının gerilemesi için Ocak ayı sonunun beklenmesini öneren uzmanlar, piyasanın dengelenmesi ve oturması için zamana ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

174730

Alıcı ve satıcı tarafından beklemeye geçilen ve dolayısı ile ciddi bir durağanlık gösteren ikinci el piyasasının Ocak sonu hareketleneceği uzman görüşlerine göre kesin görünüyor.