Sıfır otomobil fiyatlarında meydana gelen yükseliş pek çok vatandaşın araç alma fikirlerini olumsuz anlamda etkiledi. Bu süreçte sıfır araç almak için bekleyen vatandaş daha önce devletin defalarca gerçekleştirmiş oldukları ÖTV indirimi konusunda bir açıklama bekliyor. Son zamanlarda beklentilerin artması ile birlikte sosyal medyada bu ÖTV indirimi yapılacağına dair iddialar da güçlenmeye başladı. Pandemide normalleşmenin yaşanması ile birlikte otomobil piyasasında bir hareketlilik yaşanmaya başladı. Bu hareketlilik ile birlikte ÖTV indirimindeki son durum merak ediliyor. 

ÖTV İNDİRİMİ İLE ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Henüz devletten ÖTV indirimi yapılacağına dair resmi ve kesin bir açıklama yapılmadı. Bu süreçte otomobil pazarında hala sürüncemede kalan vatandaşın olduğu ve araç alıp almamakla ilgili endişelerinin olduğu belirlendi. 

He sıfır hem de ikinci el araç pazarında meydana gelen fiyat artışları normalleşme ile birlikte biraz olsun düşmeye başlaı. Ancak bu durum hala vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor. Bir ÖTV indiriminin yapılması vatandaşın sıfır araca yönelmesini sağlayabilecekken aynı zamanda otomobil pazarını da hareketlendirerek sektörü heyecanlandıracak. 

Yerli üretim araçların satılmasını ve böylece sektörün olumlu anlamda etkilenmesini sağlayan matrah dilimlerinde de bir düzenleme yapılması konusunda taleplerin bulunduğu belirlendi. 

ÖTV MATRAH DÜZENLEMESİ YAPILACAK MI?

5-5

Sektör temsilcileri tarafından da ortaya konan beklentilerin değerlendirilmesi yapıldı. Sıfır otomobil fiyatlarının döviz kurunda meydana gelen artış ve bununla birlikte ortaya çıkan maliyetlerin yükselmesinin ardından artmaya devam edeceğinin sinyalleri verildi. Sektörün derin bir nefes alması için matrah düzenlemesinin yapılmasının son derece önemli olduğu ifade ediliyor. Bu konuda gerekli görüşmeler sonrasında taleplerin iletildiği belirtilirken kısa süre içerisinde sektör için böyle bir matrah düzenlemesine gidilmesinin mümkün olabileceği ifade edildi.