Ekonomi

Altın yüzde 30 kazandırdı! Doları geride bıraktı!

Altın fiyatları son zamanlarda alçalıp yükselse de son 8 ayda yüzde 30 kazandırarak doları geride bıraktı.

Yenişafak’ın haberine göre son günlerde herkesin merak ettiği konuların başında altın fiyatlarındaki yükseliş geliyor. Hali hazırda düğün yapanlar, altın borcu olanlar ve yatırım amaçlı altın almak isteyenler, “Altın yükselecek mi yoksa inecek mi?” diye soruyor. Yıl başından bu yana yatırımcısına yüzde 30 kazandırarak doları sollayan gram altın, geçtiğimiz haftalarda 291 lirayı gördü. Şu sıralar 284 lira civarında hareket eden gram altının seyrini uzmanlara ve kuyumculara sorduk.

YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDİN!

Kuyumcular, “tasarruf amaçlı altına yatırım yapmaya devam edin” tavsiyesinde bulunarak, kısa vadede altın fiyatlarının düşeceği tahmininde bulunuyor. Ancak uzun vadede gram altında yeni rekorların geleceği yorumunu yapan kuyumcular, vatandaşın ani yükselişler karşısında panik yapmamasını öneriyor.

ALTIN TALEBİN YÜZDE 27’SİNİ KARŞILADI!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, 2019 yılında küresel riskler, ticaret savaşları bu endişelerin artmasıyla birlikte merkez bankalarının altın talebinin yüzde 27’sini karşıladığını söyledi. Altın talebinin artması uluslararası piyasalarda altının ons fiyatının bin 550 dolar seviyesine kadar yükselmesine neden olduğunu hatırlatan Memiş, “Özellikle merkez bankaları stoklarında altın artmaya devam ettikçe altının ons fiyatındaki bu sert yükselişler, kaçınılmaz oldu. Bin 550 dolar seviyelerine geldi. Altının gram ve ons fiyatındaki yükselişler, hem yılsonuna kadar hem de gelecek yıl da devam edecek. Önümüzdeki iki yıl boyunca altın fiyatlarındaki bu sert yükselişlerin devam edeceğini tahmin ediyoruz. İki yıllık bu süreçte altının ons fiyatı bin 600 dolar seviyesini kırdıktan sonra yükselişlerini 2 bin 200 dolar seviyelerine kadar sürdürebilir” dedi.

ALTIN ALACAKLAR DİKKAT!

“Uzun vadeli altın yatırımcısı altının gram fiyatındaki yükselişlerin devam edeceğini bilerek, pozisyon almalı” diyen Memiş, “Özellikle 290 lira seviyesi yukarı yönlü kırıldıktan sonra, 315-320 hatta önümüzdeki yıl 340 lira seviyelerine kadar gelebilir” dedi. Altının gram fiyatının bir iki aylık süreçte 280 liranın altına sarkacağı tahmininde bulunan Memiş, şu değerlendirmelerde bulundu: “İlk etapta 275, devamında 270-268 seviyelerini takip edeceğim. Altının ons fiyatındaki düzeltme hareketleri, bin 500 dolar altına gelebilir. Hem ons fiyatındaki hem de dolar kurundaki düşüşler, altının gram fiyatının 268 lira seviyesine kadar gerilemesine neden olabilir. Altın almayı düşünen vatandaşlar varsa bir iki ay daha sabırla beklemesi gerekiyor. Bu seviyelerin yatırımcısına tekrar alım fırsatları sunacağının tahmin ediyorum.”

TUMHABER.COM

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı