Altın Rekora Doymuyor! Uzmanlara Göre Altın Fiyatlarında Yükseliş Devam Edecek Mi?

Altın piyasasında yukarı yönlü trend hızını arttırarak ilerleyişini sürdürüyorlar. Yatırımcıların dikkatini çekmeyi başaran altında fiyatlama rekor üzerine rekor kırıyor. Altının ons fiyatı 1680 dolar seviyesinden sonra büyük kırılma yaşadı ve yukarıya doğru hızlı bir yükseliş göstererek piyasa uzmanlarını dahi şaşırttı. Altın fiyatlarında son durum ne? Gram altın, çeyrek altın, tam altın, yarım altın kaç tl oldu?

Altın Rekora Doymuyor! Uzmanlara Göre Altın Fiyatlarında Yükseliş Devam Edecek Mi?
14 Nisan 2020 - 08:24

Ekonomi dünyası gözünü son günlerde altında yaşanan fiyat değişimlerine çevirdi. Altın koronavirüs nedeniyle oluşan olumsuz etkiyi üzerinden atarak en çok reel getiri sağlayan yatırım aracı olmak için koşar adım ilerliyor.

Mart ayında dibi gören ve büyük bir irtifa kaybeden altın kısa sürede toparlanmayı başardı. Gram altın fiyatı Mart ortasında 290 TL'yi görmüştü. Bir aylık süreçte altındaki toparlanma sebebiyle gram altın 373 TL seviyesine yükselerek kırılması güç bir rekora imza attı. Fiyat yükselişleri diğer altın çeşitlerine de yansıdı. Çeyrek altın dün 600 TL barajını aştı ve bugün güne 617 TL'den başladı.

Altının ons fiyatında 1680 dolar seviyesi aşılması güç bir nokta olarak değerlendiriliyordu. Ancak uzmanlar bile bu konuda yanıldılar. Altının yukarı yönlü hareketi durdurulamaz pozisyona ulaştı ve ons altın 1714 dolar seviyesine yükselerek yeni bir rekor kırdı. Altın piyasasının uzmanlarına göre yıl sonuna kadar altının ons fiyatının 1900 dolar seviyesini aşması bekleniyor. Altındaki yükseliş ivmesi diğer yatırım araçlarında kaçışlara neden oluyor.Analistlerin yorumlarına göre altındaki ani yükselişin nedenlerinden birisi de petrol konusunda ülkeler arasında yapılan anlaşmanın yansıması olarak gösteriliyor. Nakit sıkışıklığı doğan pozisyonlarda petrol üreten ülkeler bu eksikliği altın satışları ile sağlıyorlardı. Şimdi petrol fiyatları yükselmeye başlayınca aynı ülkeler ellerindeki nakitleri altına çevirmeye başlayacaklar. Alışı artan altın da hızlı bir grafik ile yukarıya doğru hareketlenmesini sürdürecek.

Kapalıçarşı Altın Piyasası’na göre altın çeşitlerinin 14 Nisan 2020 Salı fiyatları şöyle:

Gram Altın: 373 TL

Tam Altın: 2467 TL

Yarım Altın: 1233 TL

Çeyrek Altın: 617 TL

Cumhuriyet Altını: 2448 TL

22 Ayar Bilezik: 341 TL

14 Ayar Altın: 218 TL

18 Ayar Altın: 280 TL

Reşat Altını: 2461TL

Gremse Altın: 6167 TL

Hamit Altın: 2461 TL

Ons Altın: 1714 Dolar

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum