Altın Piyasası Çıldırdı! Gram Altın Fiyatı Tarihi Rekor Kırdı! Analistlerin Altından Beklentileri Neler?

Altın fiyatları rekordan rekora koşmaya devam ediyor. Her gün bir önceki gün kırılan rekorun üzerine çıkan altın fiyatları takip edenlerin başını döndürüyor. 387 TL'den işlem gören gram altın tarihin en yüksek seviyesine çıktı.

Altın Piyasası Çıldırdı! Gram Altın Fiyatı Tarihi Rekor Kırdı! Analistlerin Altından Beklentileri Neler?
16 Nisan 2020 - 15:07

Son günlerde altın fiyatlarında devam eden rekor eğilimi bugün de sürdü. Her gün tarihin en yüksek seviyesine ulaşan altın bir önceki günün seviyesini geçerek yeni bir rekora imza atıyor. Şu anda Kapalıçarşı altın piyasasında gram altın 387 TL'den işlem görmeye devam ediyor.

Dolar kurundaki yükseliş ile doğru orantılı olarak değerini arttıran gram altın dün günü 381,2 TL'den kapatmıştı. Bugün güne yükselişle başlayan ve aynı eksende ilerleyen gram altının fiyatı 387 TL'ye ulaştı. Bu aynı zamanda tarihin en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçti.

Gram altında gerçekleşen yükseliş diğer altın çeşitlerini de etkiledi. Çeyrek altının fiyatı 640 liraya dayandı ve 639 TL'den işlem görmeye başladı. Buna bağlı olarak cumhuriyet altını da 2600 TL sınırını aşarak 2603 TL'den işlem görmeye devam ediyor.

Analistlere göre koronavirüsün ekonomik alandaki etkilerinin beklenenden de sert olacağı yönündeki tahminler altın fiyatlarında önü kesilemez bir yükselişe neden oldu. Bu sebeple altın fiyatlarında yukarı yönlü grafiğin sürmesi bekleniyor.

Bugün ABD'de konut başlangıçları, FED İmalat Endeksi, Euro Bölgesi'ndeki sanayi üretimi ve ABD'deki işsizlik başvuruları gibi yoğun gündemin altın piyasası tarafından takip edileceğini belirten analistler yaşanan tüm gelişmelerin altın fiyatlarındaki eğilim üzerinde tetikleyici bir rol üstleneceğini bildirdiler.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum