Altın Fiyatlarında Yükseliş Trendi Devam Edecek! Uzmanlardan Altın Fiyatları Ve Dolar Kuru Yorumları

Dolar kuru geçtiğimiz hafta içinde ABD'de yaşanan rekor işsizlik maaşı başvurusu nedeniyle düşüş eğilimini sürdürürken altın fiyatları da yükseliş trendine iyice kendisini alıştırdı. Dolar ve altın fiyatları en son hangi seviyelerde dolaşıyor? Yaşanan son gelişmeleri uzmanlar nasıl yorumluyor? Yeni haftada altın fiyatları ve dolar kuru nasıl bir hareketlenme yaşayacak?

Altın Fiyatlarında Yükseliş Trendi Devam Edecek! Uzmanlardan Altın Fiyatları Ve Dolar Kuru Yorumları
12 Nisan 2020 - 17:24

 

Dünyada koronavirüsün gölgesinde piyasalarda hareketlenme devam ediyor. Mart ayı ortasında ölümcül salgının ekonomi üzerindeki etkisi zirve yaparken her yatırım aracında zarar çok büyük olmuştu. Özellikle altın panik satışları ile dibi görmüştü. İlk panik geçince altına yeniden yönelim olmuş ve altın fiyatları sürekli bir yükseliş trendine girdi. Bu trend hala hakimiyetini sürdürüyor.

Dolarda ise durum biraz daha farklı gelişti. Koronavirüsün ekonomiye etkileri baş gösterdiğinde dolar kuru gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerinde etkili olmaya başladı. Piyasalarda yükseliş trendi Türkiye'de koronavirüse karşı Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi açıklanana kadar sürdü. Açıklanan paket ile dengelenme sağlansa da ABD'nin de paket açıklaması ile yükseliş trendi tekrar hakim oldu. Geçtiğimiz hafta ABD'de işsizlik maaşı başvuruları 6,6 milyon kişi olunca dolar büyük darbe yedi. Türk lirası dolar karşısında direnç kazandı. 6,80 TL seviyesine ulaşan dolar kuru 6,60 TL'ye kadar geriledi.

Hasta sonunda dolar kuru biraz hareket etse de geldiği yere geri dönemedi. Şu anda 6,70 TL'den işlem gören doların bu hafta içerisinde durgun trendini devam ettirmesi bekleniyor. Ancak Temel İhtiyaç Desteği kredileri ile milyonlarca kişiye verilecek 10.000 TL'ye kadar kredilerin piyasaya girmesiyle işler tersine dönebilir. Türk lirasına güvenmeyenler yoğun şekilde dolar alımları yaparlarsa dolar kurunda yükseliş meydana gelebilir.

UZMANLARDAN DOLAR YORUMLARI

Uzmanların yorumlarına göre dolar kurunu bu hafta etkileyecek unsurlar alımlar ve petrol fiyatlarındaki değişim olacak. Bilindiği gibi küresel petrol piyasalarında üretim kısıtlaması konusunda anlaşmazlık yaşayan ülkeler cuma günü piyasaların kapanmasıyla anlaşma sağlamışlardı. Bunun piyasalara etkisi yeni haftada ortaya çıkacak. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALTIN PİYASASINDAN UZMANLAR NE BEKLİYOR

Altın piyasasında ise yükseliş trendi bozulacak gibi görünmüyor. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, “Rekor üstüne rekor kıran altının bu eğilimini sürdürmesini bekliyoruz. 2020 Ocak'ta altının ons fiyatı 1517 dolardı. Şimdi ise 1683 dolardan işlem görüyor. Çeyrek altın bu yıla 478 TL'den; gram altın ise 291 TL'den başladı. Bugün ise çeyrek altın 600 TL ve gram altın 363 TL oldu. Görüldüğü gibi altın kriz ortamında bile yatırımcısına güven verdi. Düşse bile düştü yerden kalkıp rekor seviyelere ulaşmayı başardı. Bunu çok zor şartlarda başardı. Analistler ve piyasa uzmanları küresel salgında en kötü dönemin geride kaldığını söylüyorlar. Bu anlamda altın piyasasına bakılacak olursa yükseliş trendi bir aksama yaşamadan devam edecektir. Yatırımcılar güvenli limanları altına yatırım yapmaya devam etsinler.” dedi.

PETROL KRİZİ SONRASI ALTIN NASIL ETKİLENECEK

İKO Başkanı Mustafa Atayık, altın piyasasını etkileyen en önemli unsurlardan birisinin petrol fiyatları olduğunu belirterek, “Petrol düşüşe geçince petrol üreten ülkeler altın satarak nakit sıkışıklıklarını gidermek istediler. Bu da ciddi altın satışlarını beraberinde getirdi. Yaşadığımız dönemlik düşüş bundan kaynaklandı. Şimdi petrol piyasalarında krizin bittiğini duyuyoruz. Bu durum altın piyasalarına olumlu yansıyacaktır.” şeklinde konuştu.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum