Altın yatırımcıları uzun zamandır heyecanlı bir bekleyiş içerisinde olduklarını duyurmuşlardı. Bunun ardından altın fiyatlarında meydana gelen dalgalanma ve düşüş bugün belli olabilir. ABD'de uzun zamandır beklenen Haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanması bekleniyor. Ekonomistler tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında enflasyonun yıllık beklentiler dahilinde yüzde 4.9 oranında artması bekleniyor. Aylık enflasyonun ise yüzde 0,5 oranında artacağı düşünülüyor. 

FED tarafından da yakın zamanda açıklamalar yapılmış ve bazı sinyaller verilmişti. Bunun üzerine varlık alımı azaltılması için adım atılması beklendiği gibi enflasyonun beklentilerin çok üzerinde gerçekleşmesi halinde de altın fiyatlarını yakından etkileyebileceği belirlendi. 

ALTIN YATIRIMCILARININ GÖZÜ ABD ENFLASYON ORANLARINDA!

Altın yatırımcıları bir süredir piyasada ekonomiyi yakından ilgilendirebilecek olan her türlü ayrıntıyı takip ediyor. Artan virüs vakaları, yeni varyantlar ve bununla birlikte ekonomik toparlanma sürecinin yaşamış olduğu sorunların yanı sıra ABD'de enflasyon oranlarının bugün açıklanacak olması heyecana neden oldu. 

Altın fiyatlarında küresel piyasalarda yeni virüs varyantları sebebiyle bazı endişeler meydana gelmişti. Yatay bir seyir izlendiği bu günlerde ani bir çıkış yaşayabileceği belirtildi. 

ALTIN FİYATLARINDA YENİ REKOR MEYDANA GELEBİLİR

9-4

Bugün ABD enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından FED'in varlık alımı azaltılması konusunda bir adım atmayacak olması ve beklentilerin bu doğrultuda gerçekleşmesi altın piyasasında ufak çaplı bir heyecana neden oldu. Bu süreçte tüm etkenlerin altın fiyatlarını destekleyebileceği belirlendi. 

Altın piyasası uzmanları tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında altının tahvil faizi ile ilgili olan kararlara bakılarak 1.800 dolar seviyelerinde bir sıkışıklık yaşayabileceği belirlendi. Uzun dönemli bir faiz artışına izin verilmeyeceği düşünülüyor ancak yaşanması durumunda bugün altın fiyatları rekor seviyeye ulaşabilir. Altın yatırımcılarının ve piyasanın gözü kulağı bugün 15:30'da yapılacak olan ABD enflasyon açıklamasına çevrilmiş durumda.