Uzun süredir altın fiyatları dar bir bant üzerinde hareket ediyor ve FED tarafından açıklanacak enflasyon verileri merak ediliyor. ABD Enflasyonu altının yükselişinde veya düşüşünde kritik bir zemin oluşturacak.

Adsız1-10

Yatırımcılar ABD enflasyon rakamlarını çok yakından takip ediyorlar ve altın fiyatlarının bu açıklamalar sonucundan nasıl bir yön kazanacağını değerlendiriyorlar. İşte konuya ilişkin uzmanların değerlendirmeleri…

Altın Fiyatları Bugün Kaç TL Oldu?

Ons altın bugün güne yükseliş ile başladı ve 0.2 oranında artışla 1790 dolar seviyesine çıktı. Gün içinde altının ons fiyatı 1783 dolar ile 1792 dolar seviyesine kadar yükselebildi. Sabah saatleri itibariyle ons altın 1790 dolar seviyesinden alıcı buldu.

Gram altın fiyatlarında ise paralel olarak sakin bir seyir sürdü. Güne 487 TL civarında başlayan gram altın en düşük 485.1 TL'den en yüksek 488.5 TL'den işlem gördü. Sabah saatleri itibariyle 487.4 liradan alıcı ile buluştu.

Altın Piyasasında FED Etkisi Nasıl Olacak?

Analistler gözünü kulağını ABD'de açıklanacak enflasyon verilerine dikti. FED'in varlık alım azaltımı konusunda gösterecek olduğu tavır faiz artırımının beklenenden daha erken bir tarihte konuşulmasını gündeme getiriyor. Bu durumda altın fiyatlarının yükseleceği düşünülüyor.

ABD'de Cuma günü ÜFE verileri açıklandı ve yaklaşık son 11 yılın en büyük artışı yaşandı.