Altın Fiyatları Neden Dibi Gördü? Uzmanların Yeni Haftadan Beklentileri Neler?

Altın piyasasında meydana gelen düşüş eğilimi gözlerin altına çevrilmesine neden oldu. Yatırımcıların güvenli limanı olan altın reel getiri avantajını kaybetti. Uzmanlara göre altının düşüşü neden kaynaklandı? Altın fiyatları düşmeye devam edecek mi? 18 Nisan 2020 Cumartesi günü altın fiyatları ne oldu?

Altın Fiyatları Neden Dibi Gördü? Uzmanların Yeni Haftadan Beklentileri Neler?
18 Nisan 2020 - 11:54

Koronavirüs tüm piyasaları etki altına alıp kontrol etme eğilimini sürdürüyor. Bundan son etkilenen ise altın piyasası oldu. Koronavirüse karşı uzun süre direnen altın piyasası bu süreçte yatırımcısına oldukça fazla reel getiri sağladı. Bu kazanç hareketi sebebiyle altına yönelişler oldu ve yukarı yönlü hareket standart ivme ile altın fiyatlarında rekorların yaşanmasına neden oldu. Ancak dün sabahtan itibaren altın fiyatları tepetaklak oldu. Altının ons fiyatı 1725 dolar seviyesinden 1670 dolar seviyesine kadar düştü. 387 TL'ye çıkan gram altın fiyatı 371 TL'ye geriledi.

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR

Uzmanlara göre altında yaşanan düşüşlerin çok sayıda nedeni var. Baş neden olarak koronavirüs görülüyor. Çin'in büyüme verilerinin azalması haberi altın piyasasına etki yapmadı. Piyasalar Çin'den büyüme hamlesi beklentisi içerisinde değildi. Piyasalar daha çok ABD'ye odaklanmış durumda. ABD'den gelen haberlere piyasalar anında tepki veriyorlar.

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs önlemlerini üç aşamalı olarak gevşetileceğini açıkladı. Belirli şartlar altında hayatın normale dönecek olmasına piyasalar olumlu tepki verdi. Bunun yanında Amerikan firması Gilead Industries Inc. tarafından üretilen bir ilaç Chicago'da koronavirüs hastaları üzerinde denenmeye başladı ve olumlu sonuçların alındığı bilgisi duyuruldu.

ABD kaynaklı olarak koronavirüs ile alakalı yaşanan olumlu gelişmeler neticesinde ABD borsalarında pozitif hareketlenme meydana geldi. Bu pozitif gelişmeler neticesinde güvenli liman olarak görülen altından çıkarak diğer yatırım araçlarına yönelme gerçekleşti. Meydana gelen satışların ardından da altın fiyatları düşüş eğilimine geçti. Bunlara kar satışları da eklenince altın fiyatlarındaki düşüşün önüne geçilemedi.

ALTIN FİYATLARI DÜŞMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Uzmanlara göre altındaki gelişmeler yakından takip edilerek ona göre pozisyon belirlenmeli. Altın fiyatlarında süreklilik halinde bir düşüş beklenmiyor. Aksine uzmanlar gelecek hafta başından itibaren altının düştüğü noktaya doğru ilerlemesini bekliyorlar. Kar satışları bitti bu sebeple altından kaçış da olmayacak. Buna düşük seviyeden yeniden alışlar eklenince güvenli liman altın yeniden yükseliş grafiği yakalayacak.

18 Nisan 2020 Cumartesi günü Kapalıçarşı altın piyasası verilerine göre gram altın 375 TL'den, tam altın 2479 TL'den, yarım altın 1239 TL'den, çeyrek altın 619 TL'den, cumhuriyet altını ise 2525 TL'den işlem görüyor.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum