Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir genelge yayınladı. Yayınlanan bu genelge ile birlikte bundan sonraki dönemde atık ithalatının kontrollü bir şekilde yapılması için bu tesisler için bazı zorunluluklar gündeme getirildi. Atık ithalatı yapacak olan işletmelerin bundan sonraki dönemde işlem yapabilmeleri için tesis araştırma raporu yayınlanacak.

Şimdiki süreçte yayınlanan raporlar incelemeye alındı. Bu belgelerde bazı olumsuz durumların tespit edildiği belirlendi. Olumsuz durumlar Çevre Kanunu ile birlikte cezalandırılacak. Plastik atıkların tanımlanması ile birlikte bundan sonraki dönemde marketlerde bulunan plastik alışveriş poşetleri, cips ve çerezlerin plastik poşetleri ithalat sürecinin yasak kapsamına alınmış oldu. 

MARKETLERDE PLASTİK ÜRÜNLERE YASAK GELİYOR

9-9

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından atık ithalatı yapabilen ve bu konuda çalışmaları olan işletmelere genelge kapsamında bazı yeni kurallar getirildi. Bu kuralların özellikle çevreyi korumak, atık sürecinin doğru yönetilmesi için gerekli görüldü. 

81 İLDEKİ İŞLETMELERE GENELGE GÖNDERİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 ilin tamamında bulunan il müdürlüklerine genelge gönderildi. Genelgenin detaylarının ise işletmelere ve marketlere gönderilmesine karar verildi. 

Plastik ithalatı yapacak olan tüm işletmeler bu süreç içerisinde kayıt belgesi almak zorunda olacaklar. Kayıt belgesi almayan işletmelerin plastik ithalatı yapmalarına izin verilmeyecek. İthalat sırasında ise farklı plastik polimerler kendi arasında ayrıştırılacak. Plastik dışında olan atıklar farklı bir alana ayrılacak. Kırma kesme işlemlerinin yapılması için altyapı düzenlemesi yapılacak. 

Marketlerde olan plastik alışveriş poşetleri, cips ve çerezlerin plastik poşetleri bu süreçte yasak kapsamında olacak.