Yüksek lisans ve doktora eğitimine başlamak ve akademisyen olmak isteyenlerin beklediği gün geldi çattı. 

19 Eylül tarihli Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) binlerce katılımcı ile bu sabah gerçekleştirildi. Adaylar, toplamda 100 sorudan oluşan sayısal ve sözel testleri cevapladı. Saat 10.15'te başlayan sınav, 12.45'te tamamlandı. 150 dakika boyunca ter döken adaylar, sıvavın tamamlanmasının ardından soru kitapçığı ve cevap anahtarının ÖSYM tarafından yayımlanmasını beklemeye koyuldular. Soru kitapçığı ve cevap anahtarının ne zaman yayımlanacağı, ne zaman erşime açılacağı ile ilgili bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.

ALES/2 temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı erişime açıldı mı?

ÖSYM, bu yıl ikincisi düzenlenen ALES'in soru kitapçığını ve cevap anahatarı sınavdan birkaç saat sonra paylaşıldı.  ALES/2 temel soru kitapçığı ve cevap anahtarının 'una https://www.osym.gov.tr/TR,21311/2021-ales2-temel-soru-kitapcigi-ve-cevap-anahtari--10.html adresinden ulaşabilirsiniz. 

ALES/2 sonuçları ne zaman açıklanacak? Sonuçlara nereden ulaşılabilir?

ÖSYM'nin sitesinde yer alan takvime göre sonuçların 14 Ekim'de açıklanması bekleniyor. Adaylar sınav sonuçlarına https://ais.osym.gov.tr/ adresinden ulaşabilmektedir.