Yüksek lisans ve doktora eğitimine başlamak veya akademisyen olmak isteyenlerin girdiği ALES için adayların beklediği gün geldi çattı. 

19 Eylül tarihli Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) binlerce katılımcı ile bu sabah gerçekleştirildi. Adaylar, toplamda 100 sorudan oluşan sayısal ve sözel testleri cevapladı. Saat 10.15'te başlayan sınav, 12.45'te tamamlandı. 150 dakika boyunca ter döken adaylar, sıvavın tamamlanmasının ardından sonuçların açıklanacağı tarihi beklemeye başladı. ÖSYM'den konuyla ilgili açıklama geldi. İşte ALES'in açıklanacağı tarih ve sonuçlara nasıl ulaşabilieceğiniz ile ilgili detaylar haberimizde... 

ALES/2 sonuçları ne zaman açıklanacak?

Adaylar tarafından meraklama beklenen tarih ÖSYM tarafından açıklandı. ÖSYM, sonuçların 14 Ekim 2021 tarihinde açıklanacacağını duyurdu. 

Sonuçlara nereden ulaşılabilir?

ÖSYM'nin sitesinde yer alan takvime göre sonuçların 14 Ekim'de açıklanması bekleniyor. Adaylar sınav sonuçlarına  ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi - Ana Sayfa (osym.gov.tr) veya ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi (osym.gov.tr) adresinden ulaşabilmektedir.

ALES puanı kaç yıl geçerli?

Adayların aldıkları puan 5 yıl boyunca geçerli oluyor. 

19 Eylül ALES soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı mı? ALES/2 soru ve cevapları ne zaman yayımlanacak?