Bankacılık sistemi üzerinde son zamanlarda katılım bankalarının sayısı giderek artmaya başladı. Talep doğrultusunda katılım bankalarının ilgi görmesi nedeniyle vatandaşlara kredi ve nakit ihtiyaçları doğrultudunda daha büyük fırsatlar sunulmaya devam ediyor. Katılım bankalarının çalışma prensibi ise İslami şartlara uygun olarak kredi imkanı sunmaları olarak ifade ediliyor. Faiz seçeneğinin ortadan kaldırıldığı sistem üzerinde sadece kar payı alınarak helal şartlarda kredi veriliyor. 

Günümüzde ev sahibi olmak pek çok vatandaş için bir hayal olarak ifade ediliyor. Nakit ihtiyacını karşılamak isteyen vatandaşlar bankalarını yolunu tutuyorlar. Bu süreçte de yüksek faiz oranları ve uygun olmayan ödeme seçenekleri nedeniyle bu süreci ertelemek zorunda kalıyorlar. Katılım bankaları helal konut kredisi adı altında sıfır faizli olarak kredi verdiklerini açıkladılar. Kredi başvuruları bu süreçte bankaların şubeleri üzerinden yapılabiliyor. Faizsiz konut kredisi veren banka sayısı katılım bankacılık sistemi ile birlikte artmaya devam ediyor. 

ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI FAİZSİZ KONUT KREDİSİ VERİYOR

14-2

Faizsiz konut kredisi veren bankalar denilince ilk sırada yapmış olduğu kampanyalar ve çalışmalarla Albaraka Türk Katılım Bankası yer alıyor. Bankanın pek çok bölgede bulunan şubeleri üzerinden hızlı ve faizsiz kredi almak için başvuru yapabilirsiniz. 

Albaraka Türk katılım bankası şubelerinden kredi başvurusunda bulunmak için kimlik, gelir belgesi, almayı planladığınız evin tapu belgeleri ile başvuru yapmak gerekmektedir. Başvurunun ardından banka tarafından yapılacak değerlendirme süreci genellikle bir iki gün boyunca sürüyor. 

Başvurunun ardından olumlu sonuç alan müşteriler için kredi ödeme vadesi 120 ay olarak açıklandı. Kredinin değeri alınmasının planlandığı evin ekspertiz tarafından yapılan değerlendirmesi sonucunda belirlenmektedir. Ekspertiz raporunun ardından belirlenen değerin yüzde 80!lik kısmına kadar kredi onayı verilebilir. Ardından geri kalan kısım bankaya teminat gösterildiği için tamamlanarak yatırılmalıdır. Banka tarafından faiz alınmamakla birlikte evin değerine göre standart bir katılım payı ödemesi talep edilmektedir.