Çarşı ve pazardaki fiyatlarda yapılan fahiş zamlar sonrası beklenen herhangi bir gerileme olmaması nedeni ile bazı dar gelirli yurttaşlar, çareyi akşam karanlığında tezgahlar toplanırken atılan sebze, meyveleri toplamakta bulmaya başladı.

Boş cüzdanını göstererek kenara bırakılmış kasadaki ezik domatesleri tabi ki pazarcının izniyle alan da var, yerden atıkları toplayan da. Vatandaş sorulan soruları "Param yoktur, alamıyorum. Buradan yerden topluyorum kızım. Ne yapayım" yanıtlarken, pazarcı ise "Bizi bu hale düşürenler utansın" diye yanıtlıyor.

unnamed-2

Gelinen ekonomik koşullarda nefes almaya zorlanan vatandaş, son dönemdeki ilginç döviz kur yükseliş ve düşü sonrası da iyice perişan olmuş durumda. Döviz kurlarındaki %100’ün üzerindeki artış ile her alanda yapılan fahiş fiyatlar, kurların gerilemesi ile yapılan zamları geri çekmiş durumda olmadığından, vatandaş gıda alımı konusunda bile felaketi yaşıyor durumda. En uygun adres olan pazarda bile alım gücü bulunmayan ülke insanı, çareyi akşam tezgahlar toplanırken dökülen, atılan, gözden çıkartılan ürünleri toplamakta buluyor.

85922

Pazarcıların bir şekilde yardım etmeye çalıştığı alım gücü düşük vatandaş, alım gücü olmayınca yapacak başka bir şeyi de olmadığını söyleyince karşısındaki pazarcı da noktayı "Bizi bu hale düşürenler utansın" diyerek koyuyor.