AKP’nin en güçlü zamanları olan 2002–2015 yılları arasında 13 yıl Türkiye dışişleri ve ekonomi bakanlığı yapmış olan Ali Babacan 58. ve 59. Hükûmetlerde ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı yaptı. 60. Hükûmette 1 Mayıs 2009'a kadar dışişleri bakanı olarak görev aldı. 2005–2009 yılları arasında Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliği konusunda görüşmelerin yürütüldüğü makam olan başmüzakerecilik görevinde bulundu. 1 Mayıs 2009'da gerçekleştirilen kabine değişikliğinde başbakan yardımcısı olarak görev yaptı. 61. ve 62. Hükûmetlerde başbakan yardımcılığı yapmıştı.

kapak_033541

10 Mart 2020 tarihi itibari ile DEVA Partisi Genel Başkanı olan Ali Babacan, Katar ve BAE ile yapılan SWAP anlaşmalarındaki büyük tehlikeye dikkat çekerek “Borç alan emir alır. Swap gibi anlaşmalar Türkiye’yi ‘borç alan-emir alan’ ilişkisine sokar dedi.

Karar TV’de Taha Akyol ve Elif Çakır’ın sorularını cevaplayan Ali Babacan, bir bütün halinde bakınca resmen ürküten bir gerçeği hatırlatarak ülke olarak iktidarın eli ile Katar’dan, Birleşmiş Arap Emirliklerinden swap ile borç aldığımızı bunların yanı sıra Çin ve Rusya ile de yine swap anlaması yapmaya çalıştığımızı anlattı.

2040_5

“Borç alan emir alır diye önemli bir tabir var. Sayın Erdoğan da bunu çok sık kullanır” diyen Babacan “Sen şimdi Katar’dan swapla borç aldın. BAE’den swapla borç almaya çalışıyorsun. Çin’le, Rusya’yla swap anlaşmaları yapmaya çalışıyorsun. Bu borcu uluslararası finansal piyasalardan alsanız hiç önemli değil” dedi.

Anlaşmalardaki büyük tehlikeye değinen Babacan, “Ama devletler arası borçlanma, hele swap gibi anlaşmalar Türkiye’yi ‘borç alan-emir alan’ ilişkisine sokar” derken ilgi çekici bir ayrıntıyı da şu sözlerle hatırlattı “15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne destek vermekle suçladığınız ülkeden üç-beş milyar dolar para için, onları tekrar devlet töreniyle karşılıyorsanız, o zaman ondan emir alırsınız.”

Gelir dağılımının bozulduğuna ve zenginin daha zengin fakirin daha fakir olduğuna dikkat çeken Ali Babacab “İş asgari ücret olunca ‘Dolara endeksleyemeyiz’ diyor. Ama bankada Türk lirası mevduatı olan insanlara da dönüyor ‘Endişe etmeyin, biz sizin paranızı döviz kadar koruyacağız’ diyor” dedi.

1556536784319-erdogan-mutsuz

“Ülkede bir şeyi dövize endeksleyecekseniz, o zaman maaşları da endeksleyin.” Diyen Ali Babacan İçişleri Bakanlığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi hakkında başlattığı teftişine ilişkin olarak da “Bu işler bağımsız tarafsız yargı tarafından yürütülmesi gereken işler. Böyle bir iddia varsa dünya aleme ilan ederek, Twitter’da paylaşımlar yaparak böyle bir süreci başlatmak tamamen bir siyasi hamle. Hukuki açıdan elle tutulur bir şey yok” dedi.

“Yargının da bugüne kadar bir şey yaptığını duymadık” şeklinde dikkat çeken bir gönderme yapan Babacan ayrıca “Acilen yangını söndürmek istiyorsanız, Merkez Bankası’nın ve TÜİK’in karar alıcı kadrolarını hemen yenilemek ve ikisinin de yasalarına birer madde koyarak bunları gerçekten bağımsız hale getirmek lazım” şeklinde yine vurucu bir tavsiyede bulundu.

1044470410_0 0 1280 720_1920x0_80_0_0_6b57bc4a182c07f05fe05c7f4ce04489

resim-31-1