AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM'deki grup toplantısında yaptığı konuşmada her zamanki gibi muhalefet partilerine yüklendi. Ancak kurduğu bir cümle Parti Genel Başkanı olarak Cumhurbaşkanı’nı yeren bir söylem oldu.

Grup toplantısında HDP'li milletvekili Semra Güzel'in 2017'de öldürülen PKK'li terörist Volkan Bora ile çekilmiş fotoğrafını gösteren Erdoğan, "İşte ortaklarınızdan bir tanesi, soyadı neyse, malum terör örgütlerinden birisiyle tutuşuyor ve resimler yayınlanıyor. Günlerdir bu resimleri hep izledik, izlediniz. Ne yazık ki PKK'nın bir uzantısı olarak bu kadın parlamentoda" şeklinde konuştu.

Erdoğan konuşmasında çarpıcı bir ifade kullanırken, hem bir parti lideri hem de cumhurbaşkanı olması sebebi ile tek bir kişi olarak konuştu ancak kendisi iktidar partisinin genel başkanı iken aynı zamanda da cumhurbaşkanı olduğu için dikkat çekti. Erdoğan’ın sosyal medyada “AKP Genel Başkanı Türkiye Cumhurbaşkanı’nı aşağıladı” şeklinde yorumlanan tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı hedef aldığı konuşması şöyle oldu;

"PKK’nın güdümündeki parti ne yapacağını ne söyleyeceğini, nasıl davranacağını belirlemek için milletvekillerinin dağdaki eli silahlı sevgililerinden gelecek icazeti bekliyor. Bunların göğsündeki şeref madalyası dağa kaçırdığı yavrular, bunlardaki vicdan bu" diyen Erdoğan, terör örgütü PKK lideri Öcalan'la Demirtaş arasında "hesaplaşma" olduğunu iddia etti. Erdoğan, "Edirne'deki, en büyük hesabı İmralı'dakine verecek. Zannediliyor ki her yer şu anda toz pembe. Değil. Onlarında kendi içlerinde ayrı bir hesaplaşmaları var. Ve bu hesaplaşmayı da yapacaklar" dedi.

şivan perwer #1342164 - uludağ sözlük galeri

Erdoğan Cumhurbaşkanı olduğu bir ülkenin adaletini, mahkemesini, savcısını, polisini hatta cumhurbaşkanını geçerek hatta bu ülkenin hassas karnı olan bir terör örgütü liderini büyüterek “en büyük hesabı İmralı’dakine verecek” demiş oldu.

Erdoğan bu konuşması ile sosyal medyaya üç kuruşa mahkum olduğu “kelle” lafını da hatırlatmış oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ölen askerler için 2000'de bir radyo kanalında kullandığı "kelle" ifadesinden mahkum olmuştu. Kartal 2. Sulh Hukuk Mahkemesi hakimi Sevgi Övüç ölen askerlerin ailelerinin açtığı davada Erdoğan'ın ailelere üçer yeni kuruş tazminat ödemesine karar vermişti.

PKK lideri Abdullah Öcalan için "Sayın" sözcüğünü kullanan Erdoğan, "... şu anda, almış olduğu kellelerin hesabını veriyor" demişti. Erdoğan'ın bu konuşmasının ortaya çıkmasıyla birlikte "şehit aileleri" eylemler yaptı, yargı sürecini başlattı.

Erdoğan bu konuşması ile bir kere daha PKK liderini büyütüp onore ederken Türkiye yargısını, askerini, cumhurbaşkanını küçümsemiş oldu.