Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapımı tamamlanmak üzere olan Akkuyu Santrali sonrasında 2'inci ve 3'üncü nükleer güç santrallerinin yapımı için hazırlıkların başlatılacağını duyurdu.

Gözden kaçırmayın

Survivor All Star'daki Kadına Şiddet İddiası İçin Emniyet ve RTUK Devreye Giriyor: Hani Kadın Beyanı Esastı? Survivor All Star'daki Kadına Şiddet İddiası İçin Emniyet ve RTUK Devreye Giriyor: Hani Kadın Beyanı Esastı?

EPDK Hizmet Binası ile birlikte yapımı tamamlanmış olan enerji santrallerinin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmasında nükleer enerjide yeni döneme geçiş yapılacağı ile ilgili önemli bilgiler verdi. Erdoğan konuşmasında Akkuyu Santrali sonrasında 2'inci ve 3'üncü nükleer güç santrallerinin yapımı için hazırlıkların başlatılacağını duyurdu.

EPDK'nın kuruluşun gününden bugüne kadar geçen süre içerisinde geline noktada gurur vesilerilerinin görüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurumun enerji piyasalarında serbest hale getirilmesi ve içeriğinde yapılan düzenlemeler ve uygulamalarla uluslararası düzeyde takip edilen bir yapı olduğunu söyledi. 

nükleer güç santralleri

Kurumsal alanda kapasitelerin daha da güçlendirerek bugün görülen seviyesine ulaştırdıkları EPDK'nın en önemli eksikliğinin ise yıllardır kendine has bir hizmet binasının olmamasına dikkat çeken Erdoğan, 2015 yılında düzenlenen 6'ncı Dünya Enerji Düzenleme Forumu'nda bu ihtiyaçla ilgili giderilme talimatlarının çalışmalarının başlattıklarını anımsattı.

EPDK'nın yeni binasının en güzel şekilde temsil eden bir mimari ve altyapıyla faaliyet göstereceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu eserin ülkemize kazandırmanın gururunu yaşadıklarını ifade ederek eserin inşaasında katkıda bulunan tüm kurum ve çalışanlarına teşekkür iletti.

"NÜKLEER ENERJİNİN KAZANILMASI İÇİN KARARLIYIZ"

Yapımı tamamlanmak üzere olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin ilk ünitesinin 2023 yılında devreye alacakları konusunda bir planlamaları olduğunu söyleyen Erdoğan, konuşmasının devamında Akkuyu'nun hemen ardından hızlıca 2'nci, hatta 3'üncü nükleer güç santralinin kurulması için hazırlıklara başlayacaklarını belirterek her ne kadar çevrecilik adı altında sokakları yakıp yıkanlara istinaden nükleer enerjiyi ülkemize kazandırmakta kararlı oldukları ifadelerine yer verdi.