Milyonlarca Akbank müşterisi için dün oldukça olumsuz bir süreç başladı. Sabah erken saatlerden itibaren banka ile herhangi bir işlem yapmak mümkün olmadı. Bankanın internet bankacılık sistemleri çalışmadığı gibi kredi kartları üzerinden de işlem yapmak mümkün olmadı. Bankanın sistemlerinin çalışmaması pek çok müşterinin mağduriyet yaşamasına neden oldu. Dün banka tarafından bir siber saldırı gerçekleştirildiği belirlendi. 

Siber saldırının çözülmesi için çalışmalar devam ederken bugün erken saatlerde hala pek çok kişinin sorun yaşadığı öğrenildi. Henüz bankadan düzelme tarihi hakkında net bir açıklama gelmedi. 

AKBANK SİSTEMİ DAHA ÖNCE DE ÇÖKMÜŞTÜ

2-2

Dün yaşanan erişim sorunu sonrasında benzer bir sorunun 2017 yılında da yaşandığı belirlenmişti. Belirlenen tarih içerisinde bankanın yeniden sistemlerinde sorun yaşandığı ifade edilmişti. Bankanın sistemi çökmüş ve mobil cihazlar üzerinden de giriş yapmak mümkün olmamıştı. Kartları ile işlemler yapmak isteyen müşteriler çeşitli hatalar ile karşılaşmışlardı. 

AKBANK SİSTEMİ NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?

Akbank tarafından müşterilerin şikayetleri ve arka arkaya yaşanan sorunlar üzerine bir açıklama geldi. Bu açıklamada sorunun tam olarak ne zaman çözüleceğine dair bir bilgiye yer verilmedi. Gerçekleşen siber saldırının kaynağı aranırken bankanın bu süreçte gördüğü maddi zararın değeri ise 4 milyon dolar olarak açıklandı. 

Saldırının kaynağının bulunması için çalışmalar hala devam ediyor. Bununla birlikte sorunun parça parça da olsa hala yaşandığı ve Akbank müşterilerinin hala birtakım endişeler yaşamaya devam ettiği belirlendi. Müşteriler hesaplarında olan paraların bu siber saldırıdan olumsuz etkilenip etkilenmediği konusunda da büyük endişeler yaşadıkları belirlendi.