Türkiye'nin en büyük bankalarından birisi olan Akbank bir süredir yaşadığı sorunlarla gündeme gelmeye başladı. Akbank müşterileri ciddi bir sıkıntı içerisine girdi. Bankacılık sistemleri üzerinde yaşanan kesinti 43 saate kadar çıktı. Banka ya da kredi kartları ile yapılan işlemlere engel geldi. Pek çok vatandaş bu süreç içerisinde bankada paralarını çekemediler. Bu durum çeşitli tartışmalara neden oldu. 

Akbank'ta meydana gelen bu sıkıntılar vatandaşları olumsuz etkiledi. Toplam 43 saatlik bir kesintinin meydana geldiği öğrenildi. Yaşanan sorunun kaynağı ise siber saldırı olarak belirlendi. Siber saldırının Akbank için toplam zararı ise 5 milyon dolara kadar çıktı. 

AKBANK'TAN AÇIKLAMA GELDİ

Müşterilerin yaşamış olduğu sorunlara bakıldığı zaman sorunun kaynağının oldukça fazla olduğu belirlendi. 6 7 Temmuz tarihleri arasında meydana gelen siber saldırı ve ulaşım sorunu açısından üst düzey yetkililerden haber geldi. 

Sorun sonrasında Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil konu hakkında açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda 'Son iki günlük süreç içerisinde yaşanan sorundan dolayı öncelikli olarak çok üzgün olduğumuzu bildirmek isterim. Sabrınız için çok teşekkür ederim. Online bankacılık sistemlerimiz IBM Mainframe sistemini kullanıyoruz. Bu tüm dünyada kullanılan bir sistem. Yüksek standartlara ulaşabilmek için çok çalıştık. Buna rağmen yüksek teknolojili işlemlerimiz sorunla karşılaştı. Bankacılık verilerimizde sorunlar meydana geldi. Soruna karşı hemen çözüm bulduk ve sistemleri kapattık. Ancak bu durum zaman aldı' ifadelerini kullandı. 

AKBANK MÜŞTERİLERİ SORUN YAŞAYACAK MI?

8-3

Pek çok Akbank müşterisi 43 saat süren sorun karşısında çeşitli mağduriyetler yaşadıklarını dile getirdiler. Bu durumda güven kaybı yaşandığı belirlendi. Sorunun bundan sonra yaşanmaması için sistemlerin yeniden güncellendiği, güçlendiği ve kontrollü olarak tamamlandığı belirlendi. 

Müşterilere gönderilen mesajla birlikte sorunun çözüldüğü ifade edildi. Sorunun tekrar yaşanmaması için çalışmalar devam ediyor. Sistemin stabil hale getirilmesinin hemen ardından müşterilere bir mağduriyet yaşatılmadığının altı çizili. Akbank müşterilerinin varlıklarında bir kayıp yaşanmayacağı belirlendi.