Yaşanan koronavirüs pandemi süreci sebebiyle küresel çapta enerji krizi devam ederken, petrol fiyatlarının daha da yükselebileceği yönünde tahminler gelmeye devam ediyor.

Çin'de ortaya çıkan ve kısa süre içinde Dünya'yı etkisi altına alan koronavirüs pandemi süreci devam ederken, küresel piyasalarda enerji krizide devam ediyor.  Hastalığa bağlı olarak küresel çapta petrol fiyatları artarken, fiyatlarını daha da yükselebileceği yönünde tahminler gelmeye devam başladı. 

Petrolün varili 120 dolara yükselebilir

Bloomberg'in haberine göre, ABD'nin önde gelen bankalarından Bank of America, artan taleple brent petrolün varil fiyatının Haziran 2022'ye kadar 120 dolara yükseleceği tahminini açıkladı.

Gözden kaçırmayın

Meclisten Geçti! Nakit isteyenler için uyarı geldi! Son dakika Meclisten Geçti! Nakit isteyenler için uyarı geldi! Son dakika

Akaryakıta yeni zam gelebilir

Varil fiyatı 85 dolar civarında

Francisco Blanch öncülüğündeki analistler küresel enerji krizinin gaz ve kömür fiyatlarında dünya çapında yükselişine neden olduğunu, bu durumun New York ve Londra'da işlem gören petrol fiyatlarında da hızlı toparlanmayı desteklediğini belirtti.  Brent petrolün varil fiyatı bu sabah itibariyle yüzde 0.4 artışla 85 dolar civarında işlem görüyor.

Öte yandan Türkiye'de uygulama da olan eşel mobil sistemi sayesinde, akaryakıta gelen zamların büyük bir kısmı ÖTV'den karşılanırken, ÖTV'nin sıfırlanmasıyla birlikte ilerleyen süreçte akaryakıta zam gelebilir.