Akaryakıt kaçaklığıyla mücadelede bir eylem planı hazırlayan Ticaret Bakanlığı, akaryakıtın giriş noktasından tüketiciye ulaşma süreci arasının izlenmeye alınmasına karar verdi. Bu sistemle istasyonlara kurulacak olan kameralarla kaçakçılığın önüne geçilmesi öngörülüyor.

Ticaret Bakanlığı'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadeleye Yönelik Tedbirler Genelgesi kapsamında kaçakçılıkla mücadeleye yönelik bir eylem planı hazırladığı bildirildi Bu planda ise oluşturulacak olan bayi denetim sistemiyle, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren köyler dışındaki tüm akaryakıt istasyonlarında kamera yerleştirilecek ve bu kamer kayıtlarının tutulması zorunlu hale getirilecek. Akaryakıt bayilerinde olan istasyon otomasyon sistemlerinin çevrim içi olarak görülene kadar da bayiye akaryakıt verilmeyecek.

Gözden kaçırmayın

Son Dakika! New York Metro İstasyonuna Bombalı Saldırı Düzenlendi ve Rastgele Ateş Açıldı! Son Dakika! New York Metro İstasyonuna Bombalı Saldırı Düzenlendi ve Rastgele Ateş Açıldı!

Akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele

Ticaret Bakanlığı'nın işletime aldığı Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele Bilgi Sistemi (AKBİS) içinde yer alan bütün bilgiler, EPDK'nın geliştirdiği Saha Denetim Sistemi'ne (SDS) aktarılacak ve denetimler SDS üzerinden devam edecek. 

Dağıtıcının otomasyon kabinini direkt olarak gözetleyen bir kamera sistemini kurduktan sonra kayıtlar dağıtıcı tarafından en az 30 gün boyunca saklanacak. Köylerde faaliyet gösteren benzin istasyonlarında kamera zorunlu olmayacak fakat akaryakıt pompalarında bayi denetim sistemlerinin kurulumu mecburi olarak tutulacak.