AK Parti'den Kanun Teklifi! Koronavirüse Karşı Yeni Ekonomik Tedbirler Geliyor!

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, koronavirüse yönelik yeni ekonomik tedbirler içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını açıkladı. Çok sayıda düzenlemenin yer aldığı kanun teklifinde işini kaybeden veya kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan çalışanların ücretsiz izne çıkmış olsalar dahi desteklenmelerini belirten bir madde de yer alıyor.

AK Parti'den Kanun Teklifi! Koronavirüse Karşı Yeni Ekonomik Tedbirler Geliyor!
14 Nisan 2020 - 12:16

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, koronavirüs tehdidine yönelik yeni düzenlemelerin yer aldığı kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sunduklarını açıkladı. Kanun teklifinde işini kaybeden veya kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak şartları taşımayan çalışanların ücretsiz izne ayrılsalar dahi desteklenmesi amacıyla bir düzenleme yapıldığı bildirildi.

Mehmet Muş'un açıklamalarına göre yeni kanun teklifi 15 maddeden oluşuyor. Vergi istisnalarının da yer aldığı kanun teklifinde vatandaşların bazı vergilerinin ertelenmesinin önü yasal olarak açılacak.

Ayrıca vatandaşların ekonomik açıdan sorumlulukları ve yükümlülüklerine yönelik tehir fırsatı tanıyan bir başka düzenleme de kanun teklifinde yer alıyor. Koronavirüs nedeniyle ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan vatandaşların rahatlayacağını belirten Mehmet Muş, “Ekonomik tedbirlere devam ediyoruz. Kanun teklifimizi TBMM Başkanlığına sunduk.” dedi.

Kanun teklifinde yer alan düzenlemelerin bazıları şöyle:

-Ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanmayan ve işten çıkarıldıklarında işsizlik maaşı alamayn çalışanlara ayılık 1177 TL ödeme yapılacak.

-Her türlü iş sözleşmeleri ahlak ve iyi niyet halleri dışında üç aylığına dondurulacak ve son verilemeyecek.

-Evde Bakım Maaşı yardımları 3 ay süreyle gelir testine tabi olmayacaktır

-Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunmayan şirketler kapalı oldukları dönem süresince ilan, reklam ve çevre temizlik vergilerinden muaf tutulacak

-Su faturaları borçları 3ay süreyle ertelenebilecek. Yetki belediyelerde olacak.

-Tarım Satış Kredi Kooperatifinin kredi borçları taksitleri 2021 yılına ertelenecek

TBMM Başkanlığına sunulan yeni kanun teklifinin önce komisyona ardından da TBMM Genel Kuruluna gönderilmesi bekleniyor. Aciliyet gerektiren bir durum olduğu için kanun teklifinin görüşülecek konular arasında ilk sıraya konulduğu bilgisine ulaşıldı.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum