AK Parti Ve MHP Anlaştı Seçim Barajı Düşürülüyor! Yüzde Kaç Oy Alan Siyasi Parti TBMM'ye Girecek?

Türkiye'de siyaset kulisleri seçim barajının düşürülmesi ile yeniden hareketlendi. Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Abdülkadir Selvi bugün yazmış olduğu yazıda seçim barajının düşürülmesi için AK Parti'nin ve MHP'nin çalışma yaptığını ifade etti. Seçim barajı yüzde kaça düşürülecek?

AK Parti Ve MHP Anlaştı Seçim Barajı Düşürülüyor! Yüzde Kaç Oy Alan Siyasi Parti TBMM'ye Girecek?
12 Ekim 2020 - 15:10

Türkiye'de siyaset kulisleri bugün seçim barajının düşürüleceğinedair iddialar ile yeniden hareketlendi. Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından olan ve AK Parti'ye oldukça yakın olduğu bilinen Abdülkadir Selvi bugünkü köşe yazısında seçim barajının düşürülmesi için AK Parti'nin ve MHP'nin ayrı ayrı çalışma yaptıklarını belirtti.

AK PARTİ VE MHP SEÇİM YASASI İÇİN ÇALIŞIYOR

Türkiye'nin erken seçim tartışmalarının alevleneceğini kaleme alan Abdülkadir Selvi, “Erken seçime yönelik siyaset tartışmalarının sıkça yaşanacağı bir sürece giriyoruz. AK Parti ve MHP tarafından ayrı ayrı olarak Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası'nın değiştirilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar sona erdiğinde her iki parti de bir heyet oluşturacak ve ortak bir teklif ortaya çıkaracaklar.” ifadelerini kullandı.SEÇİM BARAJI YÜZDE 7'YE DÜŞÜRÜLECEK!

Seçim barajının düşürüleceğine de değinen Abdülkadir Selvi, “Hem Ak Parti hem de MHP'nin yüzde 10 olan seçim barajını düşürmek gibi bir planı var. Aldığım bilgilere göre yüzde 5 ve yüzde 7 üzerinde duruluyor ama ağır basan oran yüzde 7 oldu. Ayrıca temsili geliştirmek için yüzde 1 alan partilerin bile TBMM'de milletvekillerinin olacağı bir sistem üzerine çalışılıyor.” şeklinde belirtti.

Öte yandan siyaset kulislerinde yer alan bilgilere göre Türkiye Milletvekilliği ile seçim barajı olmadan siyasi partilerin TBMM'de temsil edilebilecekleri belirtildi. Partilerin Türkiye genelinde aldıkları oy oranları seçim barajı hesaba katılmadan hesaplanarak ayrılan kontenjan dahilinde milletvekili dağılımı gerçekleştirilecek. Detaylar AK Parti'nin ve MHP'nin çalışması sonrasında daha da netleşecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum