AK Parti'nin Hazırladığı Seçim Kanunu Değişikliği Çalışması Tamamlandı! Seçim Barajı Düşürülerek Türkiye Milletvekilliği Mi Geliyor?

AK Parti'nin Türkiye'de seçim kanununu değiştirmeye yönelik hazırlıkları tamamlandı. Oluşturulan komisyon hazırlanan raporu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunacak. Önerilen yeni sistemde Türkiye Milletvekilliği de tartışmaya açılacak. Bu kapsamda 100 Türkiye Milletvekili kontenjanı ayrılması da gündeme gelecek.

AK Parti'nin Hazırladığı Seçim Kanunu Değişikliği Çalışması Tamamlandı! Seçim Barajı Düşürülerek Türkiye Milletvekilliği Mi Geliyor?
08 Ekim 2020 - 10:08

Seçim ve siyasi partiler kanununda yapılacak olan değişimler ile alakalı AK Parti tarafından kurulan komisyon çalışmalarını tamamladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin milletvekili transferlerinin engellenmesine yönelik önerisinin de dikkate alındığı çalışma bir rapor halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Seçim barajının düşürülmesi ve seçim çevrelerinin arttırılması gibi detaylar da çalışmada yer aldı.

SEÇİM BARAJI DÜŞECEK!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın başkanlığında çalışma yapan komisyon son toplantısını yaparak rapora son halini verdi. Buna göre yüzde 10'luk seçim barajınının düşürülmesine yönelik üç alternatif belirlendi. Yüzde 7, yüzde 5 ve sıfır baraj önerisi raporda yer aldı. Ayrıca daraltılmış bölge uygulaması kapsamında Türkiye'de her seçim bölgesinin 5,6 ve 7 milletvekili ile temsil edilmesi tavsiye edildi. Buna alternatif olarak ise daraltılmış bölge yerine seçim bölgelerinin sayısının arttırılması önerisi yapıldı. Buna göre ise her seçim bölgesi 10 milletvekili tarafından temsil edilecek.TÜRKİYE MİLLETVEKİLLİĞİ TARTIŞILACAK

Komisyon tarafından hazırlanan raporda Türkiye Milletvekilliği konusuna da değinildi. Daha önce defalarca tartışılan konuda komisyon tüm partiler arasında bir uzlaşma sağlanırsa 100 milletvekilinin Türkiye Milletvekili olarak ayrılabileceğini önerdi. 

PARTİLER UZLAŞIRSA 100 MİLLETVEKİLİ TÜRKİYE MİLLETVEKİLİ KONTENJANIYLA SEÇİLECEK

Edinilen bilgilere göre Türkiye Milletvekilliği partilerde ciddi rahatsızlığa neden olacağı için raporda yer almadı. Partiler arasında görüşmelerde uzlaşma sağlanırsa bu da yeni sisteme dahil edilecek. Gerçekleşmesi durumunda ise partilerin Türkiye genelinde aldıkları oy oranına göre 100 milletvekili dağıtılacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum