AK Parti İle CHP Arasında Adana Sahra Hastanesi Polemiği Sürüyor

Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'li Adana Belediyesi tarafından sahra hastanesi kurulduğu ve kullanıma hazır hale geldiğini açıklamasınında ardından yaşanan tartışmalar devam ediyor. Sağlık Bakanlığı konu hakkında inceleme başlattı ve Adana İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri kurulduğu söylenen sahra hastanesine giderek incelemelerde bulundu.

AK Parti İle CHP Arasında Adana Sahra Hastanesi Polemiği Sürüyor
18 Nisan 2020 - 21:57

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın 4 Nisan'da yapmış olduğu bir açıklama halen daha tartışma konusu olmaya devam ediyor. Buna göre Adana Büyükşehir Belediyesi TÜYAP Fuar Alanı'nda koronavirüs salgınına karşı kullanılması amacıyla sahra hastanesi kurduklarını açıklamıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da televizyonda bir programda konuk olduğu sırada Adana Büyükşehir Belediyesi'nin 1000 yataklı sahra hastanesi kurduğunu ama hükümetin sahra hastanelerini kurmak konusunda yavaş davrandığını iddia etmişti.

Kılıçdaroğlu'nun iddiası üzerine siyaset dünyasının yeni polemik konusu Adana'da kurulduğu söylenen sahra hastanesi oldu. Bu konu Adana'da da büyük tartışmalara yol açarken Adana Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, bir açıklama yaparak sahra hastanesi kurulduğunun yalan bir ifade olduğunu belirtti.

Yaşanan tartışmalara Adana Valiliği de katılarak yazılı bir açıklama yaptı ve ilgili alanın fuar olduğu, 1000 yataklı bir hastanenin belirtilen alanda kurulmadığı, gerekli tıbbi donanımların olmaması nedeniyle sağlık hizmeti verilemeyeceğini kamuoyuna duyurdu.

Tüm bu gelişmelerin ardından Sağlık Bakanlığı konuyla alakalı olarak soruşturma başlattı. Bu soruşturma gereği Adana İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri TÜYAP fuar alanına giderek incelemelerde bulundular. Ekipler bir saat boyunca sahra hastanesi kurulduğu iddia edilen alanda sağlık hizmetleri verilip verilemeyeceğine dair araştırma yaptılar.

CHP'lilerin iddiasına göre dünyada sahra hastaneleri genellikle fuar alanlarında basit imkanların olduğu sağlık merkezleri olarak kuruluyorlar. Tam teşekküllü bir hastane görünümünden  uzak olurlar. AK Partililer ise koronavirüs ile mücadelede yetersiz donanımları olan yerlerin sahra hastanesi sınıflandırmasına giremeyeceğini belirtiyorlar.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum