Çocuk Yardım Parası Şartları Nelerdir?

Çocuk yardımı parası koşulları için ilk koşul doğan çocuğun, doğum tarihinin 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra olmasıdır. Bu belirtilen tarihin öncesinde dünyaya gelen çocuklar için çocuk yardım parası karşılanmaz.  Bunun yanı sıra çocuğun annesinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. Çocuğun doğumunu sağ olarak gerçekleşmesi gerekir diğer koşullarda yardım parasının talep edilemez. 

Çocuk yardım parası talep edilmeden önce çocuğun nüfus kayıt adımlarının eksiksiz yapılması gerekli ve kimliği alınmalıdır. 

Çocuk Yardım Parasına Başvurmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çocuk yardımı parasına başvururken gereken belgeler şu şekildedir:

•    Çocuk yardımı başvuru formu 
•    Çocuğun doğum belgesi
•    Annenin kimlik fotokopisi
•    Çocuğun kimlik fotokopisi

Çocuk Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle çocuk yardımı başvurusunu yapmak için evraklarınızı tamamlayarak, bulunduğunuz ilde ki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne giderek ya da Sosyal Hizmetler Merkezinde giderek gerçekleştirilebilir. Bu yönteme imkan bulamayan kişiler için posta göndermek bir alternatif oluşturur. Başvuru için bir diğer alternatif ise ALO 144 Sosyal Yardım Hattını aramaktır. Bu şekilde telefon üzerinden de başvuru yapmak mümkündür.

Bu yöntemler ile yaptığınız çocuk yardım parası başvurunuz, belgelerinizi gönderdiğiniz kurumca detaylıca gözden geçirilip, herhangi bir problem olmadıkça ya da başvuruda eksik bilgi veya belge yok ise onay sürecine yönlendirilir. Bu aşamanın sonrasında ödeme gerçekleşir. Başvuru konusunda bir diğer husus ise anne ya da baba bir kamu çalışanı ise çocuk yardım parası başvurusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne giderek ya da Sosyal Hizmetler Merkezinde giderek değil, kendi çalıştığı kurumda başvurusunu gerçekleştirmelidir.

Türkiye sınırları dışında yaşayan Türk vatandaşlar ise çocuk yardım parası müracaatlarını Büyükelçilik ve Konsolosluklar aracılığıyla yapabilir.

cocukyardimparasi-2

Çocuk Yardım Parası Tutarı Nedir?

Başvurularını gerçekleştiren ve onay alan kişiler için belirlenen çocuk yardımı tutarı kişilerin sahip olduğu çocuk sayısına göre değişir. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra ki çocuk sayısı göz önünde bulundurularak ilk çocuk için yardım miktarı 300 TL’dir. Aynı tarihten sonra ki ikinci çocuk için yardım tutarı 400 TL’dir. Yine bahsedilen tarihten sonra ki üçüncü çocukta ise yardım miktarı 600 TL’dir.

Tek doğumda dünyaya gelen birden fazla çocuk için koşullar değişmektedir. Doğum yapan kadın ikiz bebek dünyaya getirdi ise yardım ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL olarak toplamda 700 TL şeklinde ödenir. Yine üçüz bebek dünyaya getiren anne için çocuk yardım parası tutarı ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL olmak üzere toplam da 1300 TL ödenir. Bu bahsi geçen ödemeler sadece tek seferlik olup, her ay için tekrarlanmaz. Çocuk yardım parasında, paranın yatırılma önceliği anne ve baba sağ ise anneye, annenin vefat durumunda ise babaya verilir.


Çocuk Yardım Parası Yatırıldıktan Sonra Nasıl Alınır?

Çocuk yardım parası yattıktan sonra almak için banka hesabına ihtiyaç duyulmaz. Para kişi için PTT’ye yatırılır. Kişi belirlenen zaman diliminde kimlik belgesi ile birlikte gidip çekebilir. Bu zaman dilimleri yıl içerisinde değişiklik göstermektedir. Başvurusunu tamamlayan kişi onay aldıktan sonra internet ile ya da ALO144 Sosyal Yardım Hattını arayarak sorgulama yapabilir. 

Çocuk yardım parası ödemeleri genel olarak ocak, mart, mayıs, temmuz, eylül, kasım aylarında birer ay aralıklarla yapılır. Bu ayların 24. Ve 28. Günleri arasında kişiler adına PTT’ye yatırılır.