Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan Kısa Çalışma Ödeneği Açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneği imkanından yararlanmak için başvuran firma sayısını açıkladı. Bakan Selçuk'un verdiği bilgilere göre Türkiye'de 268,717 firma kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için başvuruda bulundu. Bu başvurular neticesinde 3 milyon 44 bin 420 çalışana kısa çalışma ödeneği bağlandı.

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan Kısa Çalışma Ödeneği Açıklaması
20 Nisan 2020 - 10:10

 

Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında aktif edilen uygulamalardan olan Kısa Çalışma Ödeneği büyük bir ilgi görmeye devam ediyor. İstihdamı korumak amacıyla faaliyetini bir süre veya tamamen durduran firmaların mevcut çalışanlarını kaybetmemesi için çalışanlara verilen kısa çalışma ödeneğinden çok sayıda vatandaş yararlanmaya devam ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un verdiği bilgilere göre bugüne kadar 268.717 firma çalışanlarının kısa çalışma ödeneğinden faydalanması için başvuruda bulundu. Bu başvurular neticesinde 3 milyon 44 bin 420 çalışana kısa çalışma ödeneği bağlandı.

Sektörel kısıtlama yapılmayan kısa çalışma ödeneğine en çok başvurusu imalat sektöründe faaliyet gösteren firmalar yaptı. Bu firmaların büyük çoğunluğunun ise kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilecek 1-3 arası çalışanı bulunuyor.

Kısa çalışma ödeneği başvurusu yapan sektörler arasında toptan ve perakende ticaret, konaklama ve yiyecek hizmeti ve eğitim gibi sektörler dikkat çekti.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR

Faaliyetlerini bir süreliğine veya tamamen durduran firmalar için çalışanlara devlet tarafından verilen nakdi  destektir. Prim şartını yerine getirmiş çalışanlara son 12 aylık prim esaslı kazançları üzerinden hesap yapılarak aylık destek verilir. Vergiler düşüldüğünde en düşük seviyede primi olan çalışanlara aylık 1.752 TL ödeme yapılır.Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum