Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Duyurdu! Nakdi Ücret Desteği Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk vatandaşların çok büyük bir merakla beklediği Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin ne zaman yapılacağını tarih vererek duyurdu. Bakan Selçuk ücretsiz izne ayrılan çalışanlara devlet tarafından ödenen Nakdi Ücret Desteği ödemeleri ile alakalı detayları kamuoyu ile paylaştı.

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Duyurdu! Nakdi Ücret Desteği Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?
30 Eylül 2020 - 10:59

Türkiye'de koronavirüs sürecinde işten çıkarmanın yasaklanması nedeniyle işverenleri ve çalışanları desteklemek için çok sayıda ekonomik tedbir devreye sokuldu. Bunlardan birisi de Nakdi Ücret Desteği oldu. Çalıştığı işyerinde işveren tarafından Kısa Çalışmaya geçilmesi veya çalışanların ücretsiz izne ayrılması durumunda Kısa Çalışma Ödeneği almaya hak kazanamayan çalışanlara her ay Nakdi Ücret Desteği veriliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve  İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanan bu desteklerle vatandaşların işsiz kalmalarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

ÖDEMELER 8 EKİM'DE BAŞLAYACAK

Eylül ayından Nakdi Ücret Desteği almaya hak kazanan vatandaşlar ödemelerin ne zaman yapılacağını merak ediyorlardı. Bu merak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından giderildi. Bakan Selçuk bugün yaptığı açıklamada Nakdi Ücret Desteği Eylül ödemelerinin 8 Ekim tarihinde ödenmeye başlanacağını duyurdu.Nakdi Ücret Desteği ödemeleri ile alakalı olarak konuşan Bakan Selçuk, "Vatandaşımızı zor şartlarında yalnız bırakmayarak desteklemeyi sürdürüyoruz. Bu nedenle Nakdi ücret Desteği eylül ayı ödemelerine 8 Ekim'de başlıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devleti hiçbir vatandaşını kendi kaderine bırakmaz." dedi.

Ödeme günleri ile alakalı olarak da bilgi veren Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, "Nakdi Ücret Desteği ödemeleri TC Kimlik numaralarının son hanesine göre yapılacak. TC Kimlik numaralarının son hanesi 0,2 ve 4 olanlar ödemelerini 8 Ekim'de, 6 ve 8 olanlar ise 9 Ekim'de alacaklar. 9 Ekim'de tüm ödemeleri yapmış olacağız." ifadelerini kullandı.

Öte yandan daha önce İŞKUR'a IBAN bildirimi yapan vatandaşlar Nakdi Ücret Desteği ödemelerini banka hesaplarından alabilecekler. Ancak IBAN bildiriminde bulunmayan vatandaşlar ödemelerini PTT şubelerinden alabilecekler.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ KAÇ TL'DİR?Türkiye'de ücretsiz izne ayrılan çalışanlara devlet tarafından verilen nakdi ücret desteği günlük 39,24 TL'dir. Aylık hesaplamada ise toplamda 1.177 TL olmaktadır. Brüt tutarı 1.177 TL olan Nakdiücret Desteği'nden 8.93 TL'lik damga vergisi düşülmektedir. Vatandaşların her ay aldıkları net Nakdi Ücret Desteği ise 1.168 TL olmaktadır.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Bahtışen akpolat
    3 hafta önce
    Benim beş tane cocugum var devletten hiçbir destek almıyorum üç tanesi okuyor. Cocuk parası bile vermediler gittim kocan sigortalı işte calışıyor diyorlar askari üçretle hangisine bakalım küçük cocugum var bezi maması ne yapalım bilmiyorum evde tablet yok telefon yok cocuklar neylen ders calışsın yakacak desteği bile almıyorum ne olur benim sesimide duyun bana nir destek te bulunun