Unicredit, Orta ve Doğu Avrupa bölgesine ilişkin çeyreklik değerlendirme raporunda Türkiye'ye ilişkin değerlendirmelere de yer verdi.

UniCredit Group, 1998 yılında İtalya'nın başkenti Roma'da kurulan ve dünyaca tanınan bir banka devi. Unicredit’i ve görüşlerini Türkiye için daha önemli yapan ise  Koç Holding'le finans alanında, Koçbank başta olmak üzere her birime yüzde 50 ortak olması ve aynı zamanda İş Bankası’nın da muhabirlerinden olması. Ayrıca UnıtCredit, Alman devi HVB Grup Bankacılığı’nı da bünyesine katması ile dünyada ki saygınlığını ve otoritesini zirveye taşımış bir dev.

Koç ve Unicredit pay sahipleri sözleşmesini feshetti

Türk lirasındaki değer kaybının ve enflasyondaki yükselişin 2022'de devam etmesini beklerken, 2023 yılında seçim sonuçlarına bağlı olarak kurda ve enflasyonda düşüş yaşanabileceğini belirtti.

Unicredit, Türk lirasındaki değer kaybının 2022 yılında da süreceğini ve seçimlere paralele olarak yıl sonunda enflasyonun yüzde 37 civarında olacağını öngörüyor.

Siyasi baskılar devam ettiği takdirde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 2022’de faizleri indirmeye devam edeceğini belirten Unicredit, kurdaki hızlı değer kaybının finansal istikrarı da tehdit edebileceğinin altını çizdi.

Unicredit, Dolar/TL ’nin 2022 sonunda 18 seviyesine yeniden ulaşacağını öngörürken, enflasyonun 2022’nin büyük bir kısmında yüzde 50’nin üzerinde kalmaya devam edeceğini yıl sonunda ise gerileyerek yüzde 37’ye düşeceğini tahmin ettiklerini raporlarında belirtti.

Merkez Bankası rezervleri 128,4 milyar dolar oldu - Son Dakika Haberler

Unicredit raporuna göre; Merkez Bankası 2022 yılında faizleri yüzde 12 seviyesinde tutacak ancak, 2023 yıl sonunda TCMB politika faizinin yüzde 23 seviyesinde olacak.

“Seçimleri muhalefetin kazanması halinde daha ortodoks bir para politikası izleneceğini düşünüyoruz” şeklinde açıklama yapan Unicredit, bunun Türk lirasının değerini ve sermaye girişlerini artıracağını öngördüklerini belirtti.

Bankanın 2023 kur ve enflasyon tahminleri de altını çizdikleri üzere, seçimlerle ilgili bu beklentilere paralellik gösterdi. Unicredit 2023 yıl sonunda dolar kurunun 18’den 13,50 seviyesine düşmesini beklerken, enflasyonun da yüzde 37’den yüzde 18,7’ye gerilemesini öngörüyor.