Sıfır araba fiyatlarında dövizin düşmesi ile paralel olarak yaşanan fiyat düşüşlerinin ardından aynı durum ikinci el otomobil fiyatlarında mümkün görülmemişti.

3 ay içerisinde sıfır otomobil fiyatlarının yüzde 40 artarken kur korumalı yeni sisteme geçişin ardından gerileyen kurlar sonrası 15 otomobil markası fiyatlarını düşürdüğünü açıklamıştı. Alınan bilgilere göre bu hafta fiyatlarını güncelleyen otomobil firmasının 22’ye çıkacak

Sıfır kilometre araçların hareketli bir döneme girmesi beklenirken durgun geçen ikinci el piyasasında 1 ay sonra ikinci el araba fiyatlarında da yüzde 50’lik bir düşüş beklendiği öğrenildi.

60fe57ca86b2440a04128f51-1

Habere göre yılın son haftasına döviz kurundaki gerileme sonrası otomobil sektörü hareketli günler geçirmeye başladı. Ancak sıfır otomobillerdeki fiyat düşüşü sürerken ikinci araç piyasasında yaşanan durgunluk üzüntü yaratıyordu. Konuya ilişkin iyi haber ise Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın’dan geldi.

Yalçın “2022 hem sıfır hem de ikinci el arabalar için daha hareketli, fiyatların bugünküne göre daha makul seyrettiği bir yıl olacak. Döviz kurunun da gerilemesiyle 1 ay sonra ikinci el araba fiyatlarında yüzde 50’lik bir düşüş öngörüyoruz” diyerek araç almak isteyenlere güzel bir haber verdi.

Yalçın, 2022 yılının sektör açısından daha iyi olacağını belirten Yalçın, temkinli yaklaşan sıfır otomobillerin satışa çıkartılarak bollaşacağını ve ikinci el araç fiyatların makul seviyeye geleceğini bildirdi.

arac-satis-sozlesmesi-gorsel-1

“Geçen hafta döviz kurunun geri gelmesiyle 15 otomobil markası fiyatlarını düşürdü. Bu hafta fiyatlarını güncelleyen otomobil firmasının 22’ye çıkacağını düşünüyoruz. Sıfır kilometre araçların fiyatlarındaki gerileme yüzde 15’lere yaklaştı. İndirimin devam etmesini bekliyoruz. Şu anda sıfır kilometre araç fiyatlarıyla ikinci el otomobil fiyatları arasında uçurum var. Sıfır otomobillerde yüzde 40 gibi fiyat artışı olmuştu bu ikinci elde yüzde 200’leri buldu. Hatta model bazında yüzde 300-400’lerde fiyat artışlarını gördük” diyen Hüsamettin Yalçın adeta gönüllere su serpti.