Sağlık

Acı Yavşan Otu (Bodur Mahmut Otu) Faydaları

Acı yavşan otu faydaları açısından değerlendirilecek olursa, oldukça önemli bir bitkidir. İç Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde daha çok yetişir. Beyaz, gri, yeşil ve mavi renkleri de bulunan bitkinin, adından da anlaşılacağı üzere acı bir tadı vardır. Ancak bitkinin aromatik kokusu kurutulduktan sonra ortaya çıkar.

Acı yavşan otunun cilt rahatsızlıklarından sindirim sorunlarına kadar birçok hastalığı önlediği de bilinmektedir. Peki, birçok hastalığın alternatif tedavisinde kullanılan bu bitkinin faydaları nelerdir? Nasıl kullanılmalıdır?

Acı Yavşan Otu Nedir?

Acı yavşan otu faydaları açısından birçok hastalığın önleyen, gövdesi kabarık bir yapıya sahip olan bitkidir. Türkiye’de çıban otu, bodur Mahmut otu, at teresi olarak da bilinir. 500′ e yakın türü bulunan bitki, Sıracagiller familyasındandır. Orman ve meralarda sıklıkla karşımıza çıkabilir.

Acı Yavşan Otu Ne İşe Yarar?

Acı yavşan otu faydaları arasında deri rahatsızlıklarını önlemesi ilk sırada yer alır. Özellikle egzama gibi kaşıntılı cilt rahatsızlıklarını önemli ölçüde önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda doğal bir ağrı kesicidir. Vücudun herhangi bir yerinde oluşan ağrıyı önleme de oldukça etkilidir. Ağız içi yaralarında da fayda sağlayan acı yavşan otu, bağırsak hastalıklarında ve böbrek rahatsızlıklarında da tüketilebilir. Kadınların adet döngülerini de düzenleyici etkiye sahiptir. İçerdiği vitamin ve mineral açısından vücudun dinç ve zinde kalmasına da katkı sağlar.

Acı Yavşan Otu Faydaları Nelerdir?

Acı yavşan otu faydaları şöyle sıralanabilir;

 • Kan şekerini düşürmeye yardımcı olan önemli bir bitkidir.
 • Yenidoğan bebeklerde yaşanan gaz sancısını da önleyici etkisi vardır.
 • Hemoroid tedavisinde etkili bir bitki türüdür.
 • İştah açıcı özelliği açısından kilo almak isteyenler tarafından kullanılabilir.
 • Karaciğerin güçlenmesine katkı sağlar.
 • Acı yavşan otu, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Kadınlarda ve erkeklerde cinsel sorunların meydana gelmesini engelleyici etkiye sahiptir. Erkekler de sperm kalitesinin artmasına katkı sağlar.
 • Bağırsak parazitlerine karşı etkilidir. Bu nedenle sindirimin sisteminde oluşabilecek rahatsızlıkları önleyici etkisi vardır.
 • Madde bağımlılığının tedavisinde kullanılması halinde bu sürecin daha kısa sürede atlatılmasında faydası olabilir.
 • Yüksek ateşi önlemek için de kullanılabilir.
 • Kişi böbrek rahatsızlıklarının oluşmasını istemiyorsa acı yavşan otu kullanabilir. Çünkü acı yavşan otu, böbreğin işlevini yerine getirmesine yardımcı olur.
 • Bir kadın sorunsalı olan regl düzensizliğini de önlemeye yardımcı olan bir bitki türüdür.
 • Ağrı kesici etkisi vardır.
 • Doğum sancılarının minimal düzeyde hissedilmesine katkı sağlar.
 • Romatizmal hastalıkların önlenmesine de yardımcı olur.

Acı Yavşan Otunun Nasıl Tüketilmesi Gerekir?

Genel olarak çay formunda tüketilen bir bitkidir. Acı yavşan otu çayı için; öncelikle bir litre kadar su kaynatılır. Daha sonra kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı acı yavşan otu bitkisi eklenir ve yaklaşık olarak beş dakika demlenmeye bırakılır.

Bunun dışında kür olarak da kullanılabilir. Yaklaşık bir litre kaynamış suyun içerisine bir avuç kadar acı yavşan otu atılır. 20 dakika kadar kapalı bir şekilde bekletilir. Ve banyo suyunun içerisine dökülerek kullanılır.

Acı Yavşan Otunun Zararları Var Mıdır?

Acı yavşan otu faydaları kadar zararları da bulunan bir bitkidir. Bilinçsiz ve aşırı tüketim her türlü olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bunun için kullanılan ürün her ne olursa olsun azı karar fazlası zarardır. Acı yavşan otu da fazla tüketilmesi halinde boyun ya da sırt ağrılarına sebebiyet verebilir. Hamile bayanların tüketmesi de bazı yan etkilerin görülmesine neden olur. Çünkü sindirim sistemi üzerinde etkileri söz konusudur. Aynı zamanda fazla miktarda kullanımı şiddetli baş ağrısına da sebep olabilir. Alerjik bünyeye sahip kişiler tarafından kullanılması halinde alerjik reaksiyonlar da gözlemlenebilir. Bu nedenle acı yavşan otu bitkisinin uzman bir doktora danışılarak kullanılması daha doğru olacaktır. Acı yavşan otu faydaları fazlaca olan bir bitki türü olsa da bu gibi olumsuz sonuçlara da yol açabilmektedir.

Acı Yavşan Otu Fiyatı Ne Kadardır?

Acı yavşan otu Türkiye’nin çeşitli yerlerinde de kolayca yetiştiği için temin edilmesi zor bir ürün değildir. Bu yüzden cazip bir fiyatla satın alınabilir.