ABD’de Arizona Üniversitesi'nde görev yapan Dr. Michael Worobey, yaptığı bir araştırmanın sonunda tespiti yapılan ilk Kovid-19 vakasını bulduğunu duyurdu. Worobey, ilk vakanın, Çin'in Vuhan şehrinde bir pazar satıcısı olduğunu açıkladı.

Gözden kaçırmayın

Koronavirüsü test eden maske geliştirildi! Koronavirüsü test eden maske geliştirildi!

Koronavirüs salgının çıkması yönelik bilimsek bir veri hazırlayan Arizona Üniversitesi Doktoru Michael Worobey, gerçekleştirdiği çalışmayı dünyanın en ünlü bilim-teknoloji dergilerinden Science'ta yayınlanmasına izin verdi. Yapılan kapsamlı araştırmasında Worobey, ilk koronavirüs hastasını bu çalışmayla bulduğunu açıkladı.

ilk koronavirüs hastası

Koronavirüs salgının bir laboratuvardan çıkmadığı yönünde öne sürülen tezleri çürütecek olan araştırma sonucuna göre, ilk Kovid-19 hastalığına yakalanan kişinin Wuhan'daki canlı hayvan pazarında çalıştığı belirtildi. Pazarcının 'Huanan Deniz Ürünleri Pazarı' bir bağı olduğunu ve hastanede tutulan ilk hasta kayıtlarının verilerine bakıldığında salgının da o bölgede çıktığının görüldüğünü söyleyen Dr. Worobey, bu kişinin de bir kadın olduğunu ifade etti.

ilk koronavirüs hastası

Çin ile Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) daha önceden gerçekleştirdiği ortak incelemelerde bazı yanlışlar olduğunu söyleyen Dr. Worobey, 8 Aralık tarihinde koronavirüs tespiti yapılan 41 yaşındaki muhasebeci olduğu iddialarının yanlış olduğu o kişinin Vuhan’daki hayvan pazarıyla arasında oldukça fazla mesafe olduğunu söyledi.