Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2005 yılından bu yana katıldığımız "Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması"nda ilk kez birincilik ödülü kazandığımızı Twitter hesabından duyurdu.

Mustafa Varank, TUBİTAK koordinasyonluğunda geliştirilen 6 proje ile katıldığımız  "Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması"ndan 8 ödül ile döndüğümüzü duyurdu. Ferudun Balaban, Fotovoltaik Hücre Yapımı projesiyle birincilik ödülü kazanarak, Türkiye'ye büyük gurur yaşattı. 32. 'si düzenlenen yarışmada Türkiye ilk kez birincilik ödülüm kazandı. Varank, mutluluğunu "Gururumuzsunuz!" açıklamasıyla bir video yayınlayarak takipçileriyle paylaştı.

5 gencimizin projeleri tamı tamına 8 ödül kazandı

Yarışmaya katıldığımız 6 projenin TUBİTAK öncülüğünde geliştirildiğini vurgulayan Varank, "5 gencimizin projeleri tamı tamına 8 ödül kazandı” dedi. 

 İlk kez birincilik ödülü aldık

Bakan Varank, yarışmaya katıldığımız 6 projenin birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecelerini kazandığını söyledi. Ayrıca 4 projenin de özel ödüle layık görüldüğünü aktararak, “Malatya TED Koleji ve Bilsem öğrencimiz Feridun Balaban, Fizik alanındaki Fotovoltaik Hücre Yapımı projesiyle hem birincilik ödülü hem de Wolfram özel ödülünü kazandı. Böylece 2005 yılından beri katıldığımız bu yarışmada ilk kez birincilik ödülünü almış olduk” açıklamasında bulundu.

Varank, başarılı olan gençleri ve ailelerini kutladığı belirterek, gençlerin başarılarının devamını diledi.

Yarışmada ödül kazanan öğrenciler ve projeleri

"Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması"nda 34 ülkenin 113 projeyle yarıştığı etkinliğe Türkiye damga vurdu. Ödül alan projelerimiz ise şunlar:

Gözden kaçırmayın

Selvi Kılıçdaroğlu'nun Beymen Sweati Gündem Oldu! Selvi Kılıçdaroğlu'nun Beymen Sweati Gündem Oldu!
  • Feridun Balaban - Fotovoltaik Hücre Yapımı projesi - Birincilik ödülü ve Wolfram özel ödülü
  •  Mehmet Sertaç Çeküç - Mikro Akışkan Sensör Geliştirme projesi - Kimya alanında ikincilik ödülü
  • Derin Öğrenmeyle Cerrahi Planlama projesi - Emirhan Kurtuluş - Yazılım alanında üçüncülük ödülü ve wolfram özel ödülü
  • Olcay Oransoy - Çizgelere Yönelik Algoritma Önerisi - Wolfram Özel Ödülü
  • Zeynep Parla Parmaksız - Covid-19'a Yönelik Matematiksel Karar Algoritmaları - Matematik alanında wolfram özel ödülünü